FC Farul a făcut scor cu Abatorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 19 Ianuarie 2012 / 00:00 1006 accesări

După jocul-şcoală susţinut sâmbătă, FC Farul Constanţa a disputat ieri, pe terenul II al complexului sportiv din strada Primăverii, primul joc amical din această iarnă, adversarul fiind unul foarte modest, Abatorul Slobozia, echipă clasată pe locul 6 în Liga a IV-a din Ialomiţa. Având la dispoziţie peste 30 de jucători, mulţi dintre ei juniori sau veniţi în probe, antrenorul Viorel Tănase a ales să înceapă partidă cu o formulă de start alcătuită din cei mai experimentaţi componenţi ai lotului. În plus, tehnicianul grupării de pe litoral a ales să schimbe sistemul de joc, mizând pe un 4-2-3-1, cu Petre Ivanovici în rol de coordonator al ofensivei. Mutarea a dat roade şi, în ciuda terenului îngheţat şi denivelat, gazdele au marcat de patru ori în prima repriză prin Stăncioiu (min. 6), Ivanovici (min. 12), C. Miron (min. 15) şi Gueye (min. 19). După pauză, Tănase a trimis în teren o altă echipă, dar chiar şi aşa constănţenii au mai înscris de trei ori, prin Al. Paraschiv (min. 55), Coteanu (min. 80) şi Pătulea (min. 90), impunându-se în cele din urmă cu 7-0.

Au evoluat pentru Farul - prima repriză: G. Curcă (40 M. Toma) - L. Dobre, I. Barbu, Stegaru (42 S. Oanţă), D. Eze - Buzea, Stăncioiu - A. Neagoe, Ivanovici, C. Miron - O. Gueye; repriza a doua: M. Toma (70 Hetruc) - Drescă, Oanţă (65 Sescioreanu), V. Sandu, Sascău - Sterea (60 Taub), Pană - D. Copil, Al. Paraschiv (73 Igiroşanu), Coteanu - Pătulea.

RĂMÂN DOAR DOI. La finalul partidei, antrenorul Viorel Tănase a anunţat că majoritatea jucătorilor veniţi în probe vor părăsi gruparea de pe litoral. „În mare parte sunt mulţumit, deşi am evoluat pe un teren îngheţat şi în faţa unui adversar modest, care ne-a permis cam multe. M-a interesat în primul rând să văd jucătorii noi, dar în repriza secundă m-au mulţumit doar doi, Pană şi Copil. Restul vor pleca acasă, dar suntem decişi să mai aducem câţiva jucători importanţi cu care suntem în negocieri. Am discutat şi cu Todoran, pe care l-am dorit la echipă, dar el a ales să-şi continuă activitatea în altă parte”, a spus Tănase.