FC Farul a învins pe Callatis

Fotbal / Meci amical: FC FARUL CONSTANŢA - CALLATIS MANGALIA 2-0

Sport 05 Martie 2012 / 00:00 1553 accesări

Două dintre reprezentantele judeţului Constanţa în Seria 1 a Ligii a II-a la fotbal, FC Farul Constanţa şi Callatis Mangalia, s-au întâlnit, sâmbătă, într-o partidă amicală, desfăşurată pe parcursul a două reprize de câte 50 de minute, pe terenul II din Complexul Sportiv “Farul”. Ambii tehnicieni au ales să folosească două formule diferite de echipe pentru fiecare repriză, pentru a vedea la lucru toţi jucătorii din lot. Debutul le-a aparţinut gazdelor, care au marcat rapid, în min. 6, când R. Neagoe a reluat în plasă mingea centrată de C. Miron. În ciuda golului primit, oaspeţii au echilibrat disputa, dar niciuna dintre formaţii nu a reuşit să mai înscrie până la pauză. Repriza secundă a continuat după acelaşi scenariu, până în min. 75, când Callatis a obţinut o lovitură de pedeapsă, după un henţ comis de Sascău în propriul careu. Bardu a trimis bine de la punctul cu var, dar portarul George Curcă a intuit direcţia balonului şi a respins. După doar două minute, Farul şi-a dublat avantajul, Pătulea finalizând o acţiune în viteză purtată de A. Neagoe, stabilind astfel scorul final: FC Farul - Callatis 2-0.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Viorel Tănase) - prima repriză: M. Toma - I. Călin, Stegaru, Sipovici, Dino Eze - Nicola, Amet, S. Paraschiv, C. Miron - R. Neagoe, V. Badea; repriza a doua: G. Curcă - Niţescu, L. Dobre, V. Sandu, Sascău - A. Neagoe, Buzea, I. Pană, Husein - Ivanovici, Pătulea; Callatis (antrenor Mugurel Cornăţeanu) - prima repriză: Mitrea - Cureteu, I. Posteucă, Răvoiu, Evdochim - I. Florea, Huzuneanu, R. Lupu, Bolat - Sin, Doicaru; repriza a doua: L. Marian - Cureteu, Damian, Nazîru, R. Miron - Cojenel, Erdinci Cogali, Calagi, Bardu - Hertu, Ad. Crăciun. Au arbitrat: Claudiu Marcu - Adrian Trandafir şi Mhai Ciupală (toţi din Constanţa). Marcatori: R. Neagoe 6, Pătulea 77.

MULŢUMIRE ÎN AMBELE TABERE. La finalul partidei, ambii antrenori au declarat că a fost un test util, chiar dacă vremea a fost potrivnică, iar terenul nu s-a prezentat în cele mai bune condiţii. „A fost un meci de pregătire util şi important este faptul că ne-am creat destule ocazii, chiar dacă am ratat mult prea uşor. Mai avem însă la dispoziţie două săptămâni de reglaje şi sunt convins că în campionat vom marca. Ne-am completat lotul cu jucătorii de la Viitorul şi sunt foarte încrezător în privinţa returului. Obiectivul meu este să terminăm între primele zece, iar dacă vom putea ajuta indirect şi echipele constănţene aflate în lupta promovare cu atât mai bine”, a spus Cornăţeanu. „Sunt mulţumit în mare parte şi aş fi ipocrit să spun că nu-mi convine rezultatul, însă mai avem de lucru, în special la capitolul tactic şi pe faza defensivă. Jucătorii trebuie să înţeleagă nişte lucruri, altfel schimb foaia şi vor rămâne cu mine pe bancă. Până la reluarea returului mai sunt două teste, cu Dunărea Călăraşi, şi sperăm să reglăm ce mai este de reglat”, a declarat Viorel Tănase.