FC Farul a mai făcut un pas spre Liga a II-a

Fotbal / Liga I, etapa a 22-a: FC Farul - Poli Iaşi 0-3

Sport 04 Aprilie 2009 / 00:00 2198 accesări

După opt ani pe prima scenă a fotbalului românesc, FC Farul se află aproape de revenirea în liga secundă. Echipa pregătită de Ion Marin a făcut un pas mare spre retrogradare, după ce a pierdut vineri seara, scor 0-3, disputa de pe teren propriu cu o altă formaţia din subsolul clasamentului, Poli Iaşi, în etapa a 22-a a Ligii I. Fără vlagă şi cu o atitudine indolentă în joc, constănţenii au fost umiliţi de ieşeni, care nu au impresionat decît prin determinare. După ce au scăpat de gol în debut, Rastovac respingînd de pe linia porţii mingea trimisă de Viveiros, Gerlem şi compania şi-a creat o ocazie abia în min. 31, cînd balonul şutat de brazilian a fost deviat în corner de un fundaş al oaspeţilor. Momentul cheie al partidei a avut loc în primul minut din repriza secundă, cînd Nanu, scăpat singur, a ezitat în faţa lui Pleşca şi a fost ajuns din spate de Adrian Ilie, care l-a blocat. După o nouă ratare a lui Gerlem, ieşenii au deschis scorul, în min. 57, prin şutul lui Montiel, deviat de Rastovac. Farul a mai avut o zvîcnire, dar Gerlem a şutat mult peste poartă, iar oaspeţii nu au iertat, în min. 72 Cristi Bratu mărind avantajul după o fază creată de Buta. A fost momentul cînd cei 1.000 de spectatori au cerut demisia lui Ion Marin, huiduindu-i îndelung şi pe jucători. Şi, pentru ca umilinţa să fie completă, Andrei Cristea a stabilit scorul final în prelungirile partidei, cu un şut de la marginea careului.

Au evoluat - Farul (antrenor Ion Marin): G. Curcă - Măţel, Fl. Pătraşcu, Rastovac, Vukomanovic - Băcilă, Larie (60 Voiculeţ), Rusmir, Gerlem (70 Alibec) - Nanu (74 Gosic), Chico; Poli (antrenor Cristiano Bergodi): Pleşca - Buta, A. Ilie, L. Munteanu (52 Onuţ), Pecnik (66 P. Jovanovic) - Viveiros, Milea (82 Ignatov), Montiel, Miclea - A. Cristea, Cr. Bratu. Marcatori: Montiel 57, Bratu 72, A. Cristea 90+2. Cartonaşe galbene: Gerlem / Ad. Ilie, Cr. Bratu, A. Cristea. Au arbitrat: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - Nicolae Megheşan (Tg.Mureş) şi Bogdan Velicu (Bucureşti). Spectatori: 1.000.

Ion Marin şi-a oferit demisia “în alb”

La finalul partidei de vineri, mai mulţi suporteri constănţeni au ajuns în zona vestiarelor şi au scandat împotriva lui “Săpăligă”, cerîndu-i demisia. Tehnicianul, împreună cu jucătorii, au intrat însă într-o şedinţă lungă, cu patronul clubului, care s-a arătat extrem de supărat. După o oră şi jumătate, jucătorii au plecat spre casă, în timp ce antrenorul Ion Marin a mărturisit că şi-a depus demisia “în alb”. “M-am oferit să mă dau la o parte, dar timpul pînă la următorul meci este destul de scurt. Voi purta discuţii cu conducerea clubului pentru a vedea dacă rămîn sau nu pentru următoarele două meciuri. Le-am spus jucătorilor în vestiar că doresc să mă retrag. Este o înfrîngere dură în faţa unei echipe care nu ne este cu nimic superioară. Jucătorilor le-a lipsit determinarea şi acest lucru mă face să mă dau la o parte”, a explicat “Săpăligă”.