FC Farul a preluat “lanterna roşie”

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 11-a: CHINDIA TÎRGOVIŞTE - FC FARUL CONSTANŢA 4-1

Sport 05 Noiembrie 2012 / 00:00 1287 accesări

După două eşecuri în faţa codaşelor Seriei 1, FC Farul Constanţa a bifat sâmbătă încă o înfrângere umilitoare, cedând, cu 1-4, în fieful Chindiei Tîrgovişte, în etapa a 11-a a Ligii a II- la fotbal. Mai mult, echipa pregătită de Alin Artimon a ajuns ultima în clasament şi se apropie cu paşi repezi de retrogradarea în Liga a III-a, în ciuda achiziţiilor importante făcute în această vară. Având în componenţă jucători care au evoluat în prima ligă, G. Curcă, V. Sandu, M. Matei, Stoianof, Stegaru sau S. Chiţu, gruparea de pe litoral a dat o nouă reprezentaţie a neputinţei la Târgovişte, spre disperarea oficialilor constănţeni, care au renunţat să mai ia măsuri disciplinare pentru a păstra liniştea în vestiar. Gazdele au deschis scorul în min. 21, Onciu deviind mingea din careul mic la o lovitură de colţ. Avantajul s-a dublat patru minute mai târziu, graţie “torpilei” trimise de Mihăescu sub transversală, de la 16 m. Constănţenii au dat iluzia revenirii în min. 32, când Buzea a reluat balonul cu capul la lovitura liberă executată de Ivanovici, dar diferenţa de două goluri s-a refăcut chiar înainte de pauză, Băluţă trimiţând puternic, din voleu, de la 20 m, în dreapta lui Curcă. Soarta partidei s-a decis definitiv în min. 61, când acelaşi Băluţă a profitat de apatia fundaşilor constănţeni şi a înscris cu un şut plasat din careu. „De când sunt la club nu am trăit asemenea umilinţe. Sincer, nu mai înţeleg nimic. Nu ştiu ce se întâmplă. Avem deja emoţii la retrogradare”, a spus secundul Farului, Ion Barbu. Au evoluat pentru FC Farul: G. Curcă - Băjan, Stegaru (30 Ţabără), V. Sandu, Niţescu (53 Bîrlădeanu) - Coteanu (57 D. Popa), Buzea, Săceanu, Ivanovici - S. Chiţu, M. Matei.