FC Farul a produs surpriza la Botoşani

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa 17-a: FC BOTOŞANI - FC FARUL CONSTANŢA 1-2

Sport 14 Martie 2011 / 00:00 2564 accesări

Creată în această iarnă de mâna antrenorului Gică Butoiu, noua echipă a Farului a dat lovitura sâmbătă şi a reuşit o victorie spectaculoasă, scor 2-1 (Şt. Ciobanu 3, Sascău 49 / Pălimaru 47), în fieful uneia dintre cele mai puternice formaţii din Seria I a Ligii a II-a, FC Botoşani, în etapa a 17-a. Cu o formulă mai defensivă decât în prima rundă, prin titularizarea mijlocaşului defensiv Buzea în locul atacantului Borza, gruparea de pe litoral a început meciul perfect. După doar trei minute, Ştefan Ciobanu a profitat de o bâlbâială a defensivei gazdelor şi a deschis scorul cu un şut din careu. Disperaţi, moldovenii s-au aruncat spre poarta lui Răuţă, dar Marius Matei, Vaşvari şi Pălimaru nu l-au putut învinge pe goalkeeper-ul constănţean. Cu patru minute înainte de pauză, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Patache, care a văzut cartonaşul roşu după ce l-a lovit pe Buzea. La două minute de la reluare, Pălimaru a restabilit egalitatea, reluând cu capul din careul mic centrarea lui Matei. Replica a venit pe contraatac, două minute nai târziu, când Sascău a readus Farul în avantaj, la capătul unui contraatac rapid. Până la final s-a jucat pe contre, Ciobanu irosind în min. 81 o ocazie uriaşă de a marca, însă două minute mai târziu speranţele gazdelor în egalare s-au spulberat definitiv, după eliminarea lui David, pentru cumul de cartonaşe galbene. „A fost o victorie neaşteptată, pentru că FC Botoşani este o echipă foarte bună, în special pe teren propriu. Punctul nostru forte a fost apărarea, care şi-a arătat din nou experienţa. Am avut şi noroc, pentru că am marcat rapid. Au contat foarte mult cele două eliminări din tabăra gazdelor, dar şi faptul că pentru FC Botoşani a fost primul meci oficial”, a spus Butoiu. Pentru FC Farul au evoluat următorii jucători: A. Răuţă - Niţescu, I. Barbu (69 Dutciuc), Vajou, Paşcovici (51 I. Lupu) - Husein, Buzea, L. Ştefan, Sascău - Stăncioiu (62 Borza) - Şt. Ciobanu.

Rezultatele etapei - vineri: Ceahlăul Piatra Neamţ - FC Snagov 4-1; sâmbătă: Viitorul Constanţa - Astra II Giurgiu 1-1; FC Botoşani - Farul Constanţa 1-2; Dinamo II Bucureşti - Săgeata Năvodari 1-0; CF Brăila - Gloria Buzău 0-0; Dunărea Galaţi - Concordia Chiajna 0-0; Juventus Bucureşti - Steaua II Bucureşti 1-1; CS Otopeni - Delta Tulcea 1-0.