FC Farul, aproape de un egal la Buzău

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 25-a: GLORIA BUZĂU - FC FARUL CONSTANŢA 3-2

Sport 05 Mai 2011 / 00:00 1303 accesări

La capătul unui meci spectaculos, FC Farul a fost la un pas să smulgă în punct în fieful Gloriei Buzău, cedând ieri, la limită, scor 2-3, în etapa a 25-a a Ligii a II-a. Constănţenii au început bine şi Ciobanu a deschis scorul, în min. 16, cu o semifoarfecă spectaculoasă, din centrul careului. Bucuria oaspeţilor a nu a durat decât cinci minute, Berceanu restabilind egalitatea cu o lovitură de cap din 6 m, după o lovitură liberă executată de Horovei. După gol, gazdele au continuat să atace, dar Ursu şi Călin au irosit ocazii uriaşe, astfel că scorul a rămas neschimbat până la finalul primei reprize. La reluare, buzoienii şi-au reluat asaltul, dar Paşcovici a respins de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de M. Puşcă. Golul a venit în poarta lui Preda, în min. 63, când Ursu a şutat formidabil, de la 25 m, direct în vinclu. L-a imitat cinci minute mai târziu Otvoş, care a trimis o “torpilă” de la 30 m, păcălindu-l pe Preda, titularizat în premieră între buturi, după accidentarea lui Zdrâncă. Farul a revenit în joc în min. 72, când Liviu Ştefan a redus din handicap, executând o lovitură de pedeapsă acordată pentru un fault comis asupra lui Buzea. Pe final, constănţenii au presat, în tentativa de a obţine măcar un rezultat de egalitate, dar nu au găsit drumul spre gol. „Am fost nişte fraieri. Puteam să câştigăm uşor, dar jucătorilor parcă le-a fost teamă şi s-au bătut singuri. Buzoienii au marcat de două ori de la mare distanţă. Prima oară a fost un şut extraordinar, iar la a doua reuşită a comis-o şi portarul nostru. În plus, la lovitura de pedeapsă, arbitrul ar fi trebuit să-i arate cartonaşul galben lui Marin, pentru tragere de tricou, şi să-l elimine, pentru că era al doilea. Mai era destul timp şi poate am fi reuşit să egalăm, mai ales că meritam cel puţin un punct”, a spus la finalul antrenorul principal al Farului, Gică Butoiu, care a utilizat următorii jucători: A. Preda - Niţescu, I. Barbu, L. Ştefan, Paşcovici (83 Paraschiv) - Husein, Stăncioiu (67 Dutciuc), Buzea, Păduraru (74 I. Lupu), Sascău - Şt. Ciobanu. Marcatori: Berceanu 21, Ursu 63, Otvoş 68 / Ciobanu 16, L. Ştefan 72-pen.

Rezultatele etapei - marţi: Săgeata Năvodari - Viitorul Constanţa 2-0; miercuri: Gloria Buzău - FC Farul Constanţa 3-2; Steaua II Bucureşti - Delta Tulcea 0-3; Dinamo II Bucureşti - FC Botoşani 0-1; Concordia Chiajna - FC Snagov 1-1; CF Brăila - Ceahlăul Piatra Neamţ 1-3; FCM Dunărea Galaţi - CS Otopeni 2-1; Astra Giurgiu - Juventus Bucureşti 1-0.

Clasament Seria 1: 1. Ceahlăul 62p, 2. Săgeata Năvodari 53p, 3. Concordia Chiajna 48p, 4. Delta Tulcea 42p, 5. CS Otopeni 39p, 6. Dunărea Galaţi 37p (golaveraj: 38-26), 7. FC Botoşani 37p (40-34), 8. Viitorul Constanţa 36p, 9. Gloria Buzău 33p, 10. Astra II Giurgiu 31p (35-41), 11. FC Snagov 31p (30-44), 12. FC Farul Constanţa 30p, 13. Dinamo II Bucureşti 28p, 14. Steaua II Bucureşti 18p, 15. Juventus Bucureşti 15p, 16. CF Brăila 12p.