FC Farul, doar egal cu Juventus

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1

Sport 06 Aprilie 2013 / 00:00 1621 accesări

FC Farul Constanţa a profitat de faptul că nu joacă sâmbătă în campionat şi a disputat vineri seară, pe teren propriu, un meci amical în compania formaţiei din Liga a III-a Juventus Bucureşti, încheiat la egalitate, scor 2-2. Faţă de partidele din campionat, antrenorul Alin Artimon a abordat întâlnirea cu mai mulţi jucători obişnuiţi cu postura de rezerve, dar şi cu un alt sistem, mizând pe doi atacanţi. Jocul a debutat cu accidentarea lui Ionuţ Popescu, în min. 2, fundaşul central al constănţenilor fiind nevoit să plece la vestiare. Mai insistenţi, elevii lui Artimon au deschis scorul în min. 16, când Buzea a reluat perfect balonul cu capul din mijlocul careului. Zece minute mai târziu, bucureştenii au reuşit să egaleze, după ce Truţă l-a ameţit pe Ţabără şi a trimis pe lângă Curcă. Repriza secundă a început cu un nou gol al oaspeţilor, M. Ene reluând din marginea careului mic, după o gafă a aceluiaşi Ţabără. Gazdele au reuşit totuşi să scape de ruşinea unei înfrângeri şi au egalat în min. 67, Stoianof trimiţând superb mingea cu capul, după centrarea lui Niţescu. Atmosfera a fost încinsă de câţiva suporteri, care l-au contestat pe tot parcursul meciului pe Alin Artimon, cerându-i demisia. Mai mult, pe final, partida a fost întreruptă pentru puţin timp, după ce un suporter a pătruns pe teren cu o fumigenă în mână şi, după o cursă de 40 de metri, s-a oprit în faţa băncii de rezerve a Farului şi i-a cerut lui Artimon să plece.

Pentru FC Farul au evoluat: G. Curcă - Niţescu (85 Fuchs), Ţabără, I. Popescu (2 D. Constantinescu, 46 Nicola), Drugă - Buzea - Ivanovici (80 Birău), Călinţaru (60 Sg. Popescu), Mucsi (46 Coteanu) - S. Chiţu, Stoianof. Partida a fost arbitrată de Claudiu Marcu - la centru, ajutat Sebi Stoianof şi Gabi Georgescu.