FC Farul, echipa păcii

Fotbal/ Liga I, etapa a III-a: Gloria Buzău - FC Farul 1-0

Sport 13 August 2007 / 00:00 1193 accesări

Reconstrucţia şi întinerirea echipei pare să fie fatală pentru FC Farul care a bifat a treia înfrîngere din tot atîtea etape disputate în actualul sezon al Ligii I. Ultimul eşec, înregistrat ieri, 0-1 pe terenul nou-promovatei Gloria Buzău, a pus şi mai multă presiune asupra constănţenilor, care au păstrat “lanterna roşie” pe care au preluat-o încă din startul campionatului. Mai grav, pe Todoran şi compania îi aşteaptă un program extrem de dificil, urmînd să dispute două meciuri consecutive pe teren propriu, cu Ceahlăul Piatra Neamţ şi Dinamo. Iar după cum a arătat în primele trei etape, FC Farul poate deveni echipa păcii, pentru că nu mai bate pe nimeni.

Fără patru jucători de bază, antrenorul Constantin Gache a mutat surprinzător, titularizîndu-l pe debutantul Florin Pătraşcu, transferat în urmă cu cîteva zile de la FC Bihor. Cu doi mijlocaşi defensivi pe teren şi cu un singur vîrf veritabil, constănţenii au început timorat, fiind înghesuiţi în propriul careu de către gazde. Asaltul buzoienilor nu a durat decît cinci minute, timp în care Vlas nu a fost însă pus în dificultate. Treptat, gruparea de pe litoral a echilibrat partida şi în minutul 23 a apărut prima mare ocazie, portarul Stoicescu respingînd greu lovitura de cap expediată de Ciobanu. După această ratare, jocul s-a încins şi cei doi portari au avut lucru. Rînd pe rînd, Paleacu şi Şuleap pentru Gloria, respectiv Ciobanu şi Voiculeţ au irosit şansa de a marca, iar cele două formaţii au intrat la cabine la egalitate, 0-0.

La reluare, contrele au continuat cu un plus pentru gazde, care au marcat unicul gol al meciului în min. 55, după o lovitură liberă executată magistral de Claudiu Ionescu, direct la vinclul porţii apărate de Vlas. Buzoienii au trecut pe lîngă majorarea scorului doar patru minute mai tîrziu, dar Simion a şutat total aiurea dintr-o poziţie excelentă. Cu moralul la pămînt, oaspeţii au replicat timid şi L. Florea a ameninţat poarta lui Stoicescu abia în min. 76, dar portarul buzoian a respins printr-o paradă spectaculoasă şutul expediat de fundaşul Farului. Pe final, Farul a căutat cu disperare egalarea, dar D. Florea a ratat uluitor din cinci metri, iar şutul lui Voiculeţ nu a nimerit spaţiul porţii. Ultimul fluier a surprins Farul cu un bilanţ dezastruos: niciun punct şi niciun gol marcat în primele trei etape ale campionatului.

Au evoluat formaţiile - Gloria (antrenor Ilie Stan): Stoicescu - Nejneru, C. Petre, C.Gheorghiţă, Vlaicu - Cl. Ionescu, Paleacu (65 Al. Iacob), Şuleap (81 Eze), Ioviţă - Guriţă (53 A. Liţu), V. Simion; Farul (antrenor Constantin Gache): Vlas - Farmache, I. Barbu, Gheară, L. Florea - Voiculeţ, Teekloh (75 Băcilă), Pătraşcu, G. Mendy (65 Maxim) - Todoran, Şt. Ciobanu (51 D. Florea). Cartonaşe galbene: Şuleap, Al. Iacob, C.Gheorghiţă - Todoran. Spectatori: 10.000. Au arbitrat: Marius Martiş (Focşani) - Adrian Vidan şi Dan Roşu (ambii din Bucureşti).