FC Farul, egal cu Dunărea Călăraşi

Sport 21 Februarie 2011 / 00:00 1306 accesări

Cu două săptămâni înaintea reluării actualului sezon al Ligii a II-a, FC Farul Constanţa se află în căutarea formulei de start cu care va aborda returul. După ce miercuri au învins pe teren propriu, cu 2-0, pe Dunărea Călăraşi, constănţenii au susţinut sâmbătă un nou meci de verificare în compania formaţiei călăreşene, clasată pe locul 3 în clasamentul Seriei a II-a a Ligii a III-a, de această dată în deplasare. La capătul unei partide echilibrate, cele două combatante au încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce gazdele au condus la pauză. Golul grupării de pe litoral a fost marcat de mijlocaşul Denis Husein, în min. 68. Faţă de precedentul joc, antrenorul Gică Butoiu i-a trimis în teren din primul minut pe Buzea, Păduraru şi Paşcovici, în timp ce Vajou şi Paraschiv, uşor accidentaţi, au fost menajaţi. „Faţă de partida de miercuri s-a văzut o îmbunătăţire în jocul echipei. Am vrut să dau fiecărui component al lotului câte o şansă, însă unii m-au dezamăgit. În schimb, Husein a avut o evoluţie bună şi este o opţiune importantă pentru postul de mijlocaş dreapta, unde suntem deficitari. Şi Dutciuc s-a mişcat bine şi sunt şanse mari să joace în retur la Farul. În schimb, am decis să renunţăm la Aioanei, care s-a întors la Piatra Neamţ”, a spus Butoiu. Au evoluat pentru FC Farul - prima repriză: Zdrâncă - Niţescu, I. Barbu, L. Ştefan, Paşcovici - Abuzătoaie, Buzea, Păduraru, I. Lupu - Şt. Ciobanu, Stăncioiu; repriza a II-a: Răuţă - Niţescu, I. Barbu, L. Ştefan, Sascău - Husein, Lucan, Stăncioiu (60 A. Vlad), Aioanei - Şt. Ciobanu, Dutciuc. Miercuri, de la ora 11.00, FC Farul va disputa un nou joc amical, pe teren propriu, în compania celor de la Săgeata Năvodari.