FC Farul, egal cu Unirea Slobozia

Fotbal / Liga a II-a

Sport 06 August 2012 / 00:00 860 accesări

Cu patru săptămâni înaintea startului Ligii a II-a la fotbal, formaţiile constănţene din Seria 1 continuă seria amicalelor. Astfel, FC Farul Constanţa s-a deplasat, sâmbătă, la Slobozia, unde a disputat o partidă de verificare în compania formaţiei gazdă Unirea, nou-promovată în liga secundă. La capătul unui meci desfăşurat pe o căldură insuportabilă, cele două formaţii au încheiat la egalitate, 1-1, golurile fiind marcate de Ibrian, în min. 45, respectiv Andrei Neagoe, dintr-o lovitură de pedeapsă, în min. 60. Antrenorul Farului, Ion Barbu, a folosit următorii jucători: M. Toma - Băjan (86 Niţescu), Stegaru, V. Sandu, Sascău (34 Sescioreanu) - D. Popa (46 A. Neagoe, 71 Nicola), Buzea (46 Ghenciu, 80 Întuneric), R. Neagoe, Ivanovici (34 Surugiu, 80 Coteanu) - M. Matei (89 A. Tudor), S. Chiţu (83 Al. Paraschiv). „Nu sunt mulţumit de joc, dar sunt mai mulţi factori care au influenţat prestaţia echipei. Am plecat la Slobozia în dimineaţa jocului, iar meciul s-a disputat pe caniculă, motiv pentru care am făcut pauze de hidratare din sfert în sfert de oră”, a spus tehnicianul constănţean.

SUCCES CLAR PENTRU SĂGEATA. În schimb, Săgeata Năvodari a evoluat, sâmbătă, pe teren propriu, în compania colegei din Seria 1 Dunărea Galaţi. Formaţia pregătită de Aurel Şunda s-a impus clar, cu 5-1, golurile fiind reuşite de B. Oprea 2, Jianu, Raul şi Arnăutu. Antrenorul năvodărean a folosit următorii jucători: Viciu - Goşa, Sg. Bar, Fl. Popa, L. Rusu - V. Apostol, Vezan, Diaby, Tigoianu - B. Oprea, D. Zaharia. În repriza secundă au mai intrat: Fl. Olteanu, Bold, Muşuroaia, Tudorache, Soldat, Latiş, Raul, Vîrtic, Pleniceanu, Jianu, Pekarov, Arnăutu şi Neacşu. Năvodărenii au renunţat la mijlocaşul brazilian Felippe, sosind însă în probe un mijlocaş african, Raul. ‚Băieţii s-au mişcat bine şi cred că suntem pe drumul cel bun”, a spus Şunda. Miercuri, de la ora 18.00, Săgeata va susţine un amical cu echipa de primă ligă Viitorul Constanţa.