FC Farul II, victorioasă în derby-ul suferinţei

Fotbal / Liga a III-a, etapa a 23-a

Sport 10 Aprilie 2010 / 00:00 1126 accesări

Florin Motroc a debutat cu victorie la primul meci ca antrenor principal la Farul II, echipa de pe litoral obţinând un succes foarte important în lupta pentru evitarea retrogradării. După o primă repriză albă, Farul II a deschis scorul în min. 57 prin Henry, iar golurile lui Drăghici - min. 64 şi Mansur - min. 75, au consfinţit un succes pe deplin meritat, care oferă speranţe echipei de pe litoral că poate evolua şi în sezonul viitor în al treilea eşalon valoric al ţării. Trei puncte vitale a obţinut şi Medgidia, elevii lui Cosmin Mocanu învingând Dunărea Călăraşi cu 1-0, graţie reuşiţei lui Comănaşi, din min. 86. Derby-ul judeţului, disputat la Eforie, între formaţia locală şi Callatis Mangalia, s-a încheiat nedecis, 1-1. Oaspeţii au punctat primii prin Erdinci Cogali, în min. 43, iar Eforie a egalat în ultimul minut al primei părţi prin golgeterul Niţă. Rezultate complete ale etapei a 23-a: CS Eforie - Callatis Mangalia 1-1, FC Farul II Constanţa - Viitorul Chirnogi 3-0, CSM Medgidia - Dunărea Călăraşi 1-0, Unirea Slobozia - Viitorul Ianca 1-1, CS Domneşti - Viitorul Însurăţei 1-0, ACS Berceni - CS Tunari 1-0; sâmbătă, ora 17.00: Partizanul Merei - Petrolul Berca. Meciurile UTChim Găeşti - FC Viitorul Constanţa 0-3 şi Oil Terminal Constanţa - CS Viscofil 0-3 nu s-au disputat, deoarece echipele gazdă s-au retras din campionat. Liderul la zi, Viitorul Constanţa a disputat, vineri, o partidă amicală împotriva liderului Seriei a 3-a din Liga a III-a, Juventus Bucureşti, întâlnirea fiind câştigată de bucureşteni, cu 1-0.