FC Farul, încă un pas spre matineu

Sport 23 Februarie 2008 / 00:00 1303 accesări

Vineri seară, pe teren propriu, FC Farul n-a reuşit să tranşeze în favoarea sa un meci considerat de şase puncte, în compania unei contracandidate la retrogradare. În ciuda faptului că şi-au creat o serie de ocazii importante, constănţenii n-au reuşit să fructifice niciuna dintre ele în faţa unei formaţii, Gloria Buzău, care şi-a propus doar o “remiză albă” la Constanţa. Sîrbul Gosic a dat startul seriei ocaziilor încă din min. 3, cînd a reluat cu capul peste poartă din centrul careului. Acelaşi Gosic a reuşit o intercepţie în faţa lui Tudose (min. 33) şi, rămas singur cu Mincă, a reluat slab şi portarul buzoienilor a reţinut. Repriza s-a încheiat cu alte două intervenţii ale lui Mincă, în faţa lui Chico (min. 42) şi Băcilă (min. 45). Gloria a încercat să iasă din anonimat după pauză şi Simion a creat panică în careul constănţean, dar Vlas a ieşit la timp şi a reţinut. Odată cu scurgerea timpului “rechinii” s-au aruncat în atac în încercarea golului victoriei. Cea mai mare ocazie a partidei a fost irosită de Chico, în min. 67, cînd, nemarcat în 5 m, a reluat alături din poziţie ideală. Gerlem a luftat cinci minute mai tîrziu din poziţie foarte bună, iar brazilianul şi-a încheiat festivalul ratărilor în min. 81, reluînd peste poartă din interiorul careului. Farul a irosit ultima şansă de gol în min. 87, cînd Mincă s-a opus în faţa lui Chico, portughezul părînd că a consumat golurile în meciurile de pregătire. S-a terminat 0-0 şi Farul a ajuns la -15 în clasamentul adevărului. Însă, conform calculelor lui Ion Marin, “rechinii” mai au nevoie de 19 puncte în 14 etape pentru a se salva de la retrogradare. “Am dominat, am avut ocazii, dar ultima execuţie din faţa porţii ne-a trădat. Chiar dacă ne-am îngreunat situaţia, am discutat cu băieţii în vestiar şi i-am rugat să nu cedeze. Vom lupta pînă la capăt să ne salvăm de la retrogradare”, a declarat Ion Marin. Cu sabia lui Damocles deasupra capului, pentru Farul urmează două deplasări consecutive, la Ceahlăul şi Dinamo.

Au evoluat - Farul (antrenor Ion Marin): Vlas - Băcilă, I. Barbu, Şchiopu (cpt.), Farmache - Gerlem, Pătraşcu, Todoran, E. Nanu (66 Voiculeţ) - Chico, Gosic (89 Mendy); Gloria (antrenor Ştefan Stoica): Mincă - Ninu (92 C. Doicaru), Vlaicu, Al. Tudose (cpt.), Filip - Paleacu, Gheorghiţă, Şuleap (69 Eze), Liţu - Cl. Ionescu (73 Bicfalvi), Fl. Simion. Cartonaşe galbene: E. Nanu - V. Simion. Au arbitrat: Alexandru Deaconu - Adrian Vidan şi Vasile Marinescu (toţi din Bucureşti).