FC Farul, învinsă de Balaj şi de propriile erori

Fotbal / Liga I, etapa a 28-a: FC Timişoara - FC Farul Constanţa 3-2

Sport 04 Mai 2009 / 00:00 902 accesări

Speranţele constănţenilor de a obţine un punct miraculos în fieful echipei momentului, FC Timişoara, s-au lovit de arbitrajul tendenţios al centralului Cristi Balaj şi de gafele impardonabile ale propriilor fundaşi. Drept urmare, formaţia de pe litoral a pierdut sîmbătă, scor 2-3, în oraşul de pe Bega, în etapa a 28-a a Ligii I şi a mai făcut un pas către retrogradare. Spectacolul trist oferit de “fluieraş” a început în min. 9, cînd băimăreanul a acordat o lovitură de pedeapsă în favoarea gazdelor pentru un henţ imaginar la Chico, iar Gigel Bucur a transformat fără probleme de la punctul cu var. Ajutaţi de intervenţiile lui Curcă, oaspeţii au rămas în joc şi au reuşit o egalare nesperată în ultimele secvenţe ale primei reprize, Rusmir înscriind cu largul concurs al portarului Pantilimon, după lovitura liberă executată de Gerlem. Mitanul secund a început în nota de dominare a bănăţenilor, dar tot constănţenii au fost cei care au marcat, din păcate, în proprie poartă. În urma unui corner, Teekloh şi Rusmir s-au încurcat reciproc şi primul a trimis în plasă, Balaj validînd reuşita, în ciuda protestelor portarului Farului, care a susţinut că a fost faultat. După doar două minute, oaspeţii au egalat din nou, Chico înscriind din centrul careului, după o lovitură liberă executată de acelaşi Gerlem. Defensiva constănţeană a gafat din nou în min. 71, acelaşi Teekloh, împreună cu Pătraşcu, fiind actorii unei faze demne de “Cascadorii rîsului”, iar Gigel Bucur a marcat nestingherit din careul mic. Reuşita a fost contestată din nou de elevii lui Cristian Cămui, care au acuzat, justificat, un fault comis de Magera asupra lui Vukomanovic, în faza premegătoare marcării golului. În ciuda prestaţiei lamentabile a fundaşilor, Farul ar fi putut pleca totuşi cu un punct de la Timişoara, însă golul reuşit de Rusmir în primul minut de prelungire a fost anulat, corect, de asistentul Iulian Szekely, pentru o poziţie de ofsaid. Constănţenii au revenit ieri acasă, cu avionul, intrînd direct în cantonament pentru meciul cu Unirea Urziceni, din etapa a 29-a, programat mîine, de la ora 18.30, pe Stadionul “Farul”.

Au evoluat - FC Timişoara (antrenor Gabi Balint): Pantilimon - S. Stancu, Luchin, Nibombe, Latovlevic - Abiodun, Cisovsky, Borbely (71 Magera), Maxim (46 Curtean) - Parks (66 Rusic), G. Bucur; Farul (antrenori Cristian Cămui, Lucian Marinof şi Sevastian Iovănescu): G. Curcă - Măţel (82 Fatai), Fl. Pătraşcu, Pahor, Vukomanovic - Băcilă, Ben Teekloh, Rusmir, Gerlem (79 Alibec) - Voiculeţ, Chico (84 E. Nanu). Marcatori: G. Bucur 9-pen., 71, Ben Teekloh 60-autogol / Rusmir 45, Chico 62. Cartonaşe galbene: Cisovsky / Chico, Curcă. Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) - Florin Ungureanu (Bucuresti) şi Iulian Szekely (Cluj). Spectatori: 8.000.

Memoriu împotriva lui Balaj

Nemulţumiţi de arbitraj, oficialii constănţeni au anunţat că vor depune memoriu împotriva lui Cristi Balaj, pe care îl acuză de viciere de rezultat. Centralului băimărean i se reproşează acordarea eronată a loviturii de pedeapsă, acordarea unei lovituri de colţ inexistente la golul secund al gazdelor şi nesancţionarea unui fault asupra lui Vukomanovic la ultima reuşită a timişorenilor. “Am avut adversar puternici, care şi-au luat toate măsurile pentru a cîştiga. Cînd eşti condus încă din minutul 9, în deplasare, dintr-un penalty imaginar, este greu să revii. Noi am făcut-o, dar au venit erorile de la celelalte goluri ale gazdelor. Pe lîngă greşelile arbitrilor, au fost şi cele ale jucătorilor noştri, care nu au rezistat presiunii. Sperăm încă la evitarea retrogradării, mai ales că rezultatele contracandidatelor ne-au ajutat, însă trebuie să luăm şi noi puncte”, a declarat consilierul tehnic Cristian Cămui. Acesta a respins acuzele antrenorului gazdelor, Gabi Balint, care a declarat că jucătorii Farului au fost stimulaţi financiar de contracandidatele celor de la FC Timişoara în lupta pentru titlul: “Este culmea ironiei. În situaţia noastră, avem nevoie de stimulare?”