FC Farul nu a avut forţă nici la Iaşi

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 30-a: CSMS IAŞI - FC FARUL CONSTANŢA 4-2

Sport 04 Iunie 2012 / 00:00 692 accesări

FC Farul Constanţa a încheiat sâmbătă, la Iaşi, un nou sezon modest, în care deşi a pornit cu gândul de a promova, a terminat în final la mijlocul clasamentului Ligii a II-a la fotbal, pe locul 8. Cu doar trei seniori în teren, Toma, Sascău şi Pătulea, dar şi cu un arbitraj potrivnic, Farul nu a putut emite multe pretenţii în Dealul Copoului, fiind învinsă cu 4-2 (2-1). CSMS Iaşi a deschis scorul după doar 11 minute, când Milea a reluat în plasă, cu capul, o minge centrată din corner de Vladu. Bădic a mărit avantajul gazdelor cu un şut puternic de la 25 m, din lovitură liberă, în min.20, dar Pătulea a dat emoţii suporterilor ieşeni când a transformat o lovitură de la 11 m în min. 42. La 15 minute de la reluare, Farul a rămas în zece jucători după ce Năstase a fost eliminat în urma unui fault în careu, dar Onofraş a nimerit bara de la punctul cu var. Omul în plus s-a simţit însă, iar gazdele au reuşit să puncteze în două rânduri, în min. 61 şi 65, prin Ciucur, respectiv Herghelegiu, astfel că tabela indica 4-1 pentru Iaşi. Golgeterul Farului, Adrian Pătulea, a înscris, din nou, din penalty, în min. 66 şi meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, cu 4-2, care promovează în primul eşalon.

„Un meci în care, indiferent cum am fi jucat, nu aveam nicio şansă. Am luat roşu imediat după pauză, golul al treilea a venit în urma unui offsaid de un metru şi jumătate, iar la fiecare fază a noastră era fault în atac. Ca oraş, Iaşiul merită să aibă echipă în prima ligă, dar cu acest lot nu cred că poate face mai multe puncte decât a făcut Mioveniul“, a declarat antrenorul Farului, Ion Barbu. Pentru Farul au evoluat: Toma (77 Cernat) - Băjan, Năstase, Săscau, Niţescu - Coteanu (60 Stavian), Amet, Miron, Al. Paraschiv (75 Tudor) - Ivanovic, Pătulea.