FC Farul revine azi la Constanţa

Sport 11 Februarie 2010 / 00:00 854 accesări

ÎNFRÂNGERE FĂRĂ DREPT DE APEL. Echipa pregătită de Ştefan Stoica a încheiat cu o înfrângere seria meciurilor de verificare din cadrul stagiului de pregătire efectuat în Turcia. FC Farul a pierdut ieri, scor 1-3, confruntarea cu FC Şahtior Soligorsk, echipă care a încheiat pe poziţia a 8-a în sezonul trecut în prima ligă din Belarus. Tehnicianul grupării de pe litoral a folosit o echipă formată din jucători tineri, care au evoluat mai puţin în meciurile amicale disputate în acest an, mizând, din nou, pe clasicul 4-4-2. Revenit după o accidentare care l-a ţinut pe tuşă timp de zece zile, portarul Sardescu a fost titularizat între buturi, în timp ce Dan Ignat, transferat în această iarnă de la Drobeta Tr. Severin, a făcut cuplu în centrul defensivei cu juniorul Florentin Tudorache. “Mourinho” a aliniat următoarea echipă de start: Sardescu - I. Călin (Prodan), Tudorache, Ignat, Mansur - Andrade, Pătraşcu, Henry, Soare - Doicaru, Fatai. Numeroasele improvizaţii şi-au spus cuvântul, formaţia constănţeană având o prestaţie extrem de slabă, în special în prima repriză. Drept urmare, bieloruşii şi-au creat numeroase ocazii, iar la pauză au intrat în avantaj la cabine, 1-0, după golul marcat de Nikiforenko, în min. 32. Dominaţia lui Şahtior a continuat şi în repriza secundă, oaspeţii mărindu-şi avantajul, în min. 76, prin Vergeichik. Trei minute mai târziu, Farul a reuşit golul de onoare, prin Fatai, dar scorul final a fost stabilit de Gukaylo, în penultimul minut de joc. „Era normal să fie un meci mai slab, deoarece au evoluat jucătorii tineri şi fără experienţă. Oricum, atât eu, cât şi antrenorul Ştefan Stoica suntem mulţumiţi de felul în care se prezintă echipa în acest moment”, a spus patronul Farului, Giani Nedelcu. Evoluţia slabă l-a nemulţumit însă pe tehnicianul Farului, care a programat un antrenament tare, pe plajă, ieri-după amiază, la care a fost prezent întreg lotul. Azi, delegaţia constănţenă va reveni în ţară, jucătorii urmând să efectueze o şedinţă de refacere vineri, după care vor intra într-o minivacanţă până luni. Dacă vremea o va permite, formaţia de pe litoral va susţine joi, 18 februarie, pe teren propriu, un ultim joc de verificare, în compania echipei din Liga a III-a Unirea Slobozia.

NEGOCIERI PENTRU ENE. Plecat la Astra Ploieşti în urmă cu o săptămână, atacantul Marius Ene este în continuare jucătorul Farului, conducerea grupării de pe litoral refuzând să-i dea dezlegarea, chiar dacă jucătorul susţine că are o hârtie semnată de oficialii constănţeni, conform căreia se poate transfera la orice echipă în schimbul sumei de 30.000 de euro. După ce patronul Farului, Giani Nedelcu, a anunţat că atacantul în vârstă de 29 de ani va fi suspendat un an şi jumătate dacă nu va reveni la echipă, oficialii ploieşteni au demarat negocieri pentru transferul definitiv al lui Ene. Mutarea s-ar putea realiza chiar la finalul acestei săptămâni, dacă Astra va fi de acord să achite suma de 50.000 de euro.