FC Farul s-a calificat în sferturi

La Cupa “Hagi-Vodafone”

Sport 28 Mai 2008 / 00:00 2279 accesări

A doua zi a turneului final al “Cupei Hagi-Vodafone”, competiţie rezervată copiilor cu vîrste cuprinse între 10 şi 12 de ani, a consemnat şi primele echipe care şi-a asigurat calificarea în faza următoare a competiţiei. Printre acestea se numără şi FC Farul, care a obţinut al doilea succes din tot atîtea meciuri disputate, consolidîndu-şi poziţia de lider în Grupa D. După ce a trecut uşor în partida de debut, 4-0 cu Viitorul Zalău, elevii lui Ionel Melenco au avut o misiune mult mai dificil în disputa de ieri, cu Unirea Alba Iulia. Prima repriză a adus cîte o ocazie mare de ambele părţi, dar pînă la pauză nu s-a marcat. La reluare, oaspeţii au deschis scorul prin Andreas Buda (min. 38), însă FC Farul a egalat trei minute mai tîrziu la capătul unei faze controversate. Un fundaş al Unirii a prins mingea în braţe la limita liniei de fund, iar arbitrul Bela Szoke a acordat lovitura de pedeapsă. Nemulţumit, portarul ardelean a degajat mingea, motiv pentru care a văzut cartonaşul galben, fiind eliminat temporar. Antrenorii oaspeţilor au contestat decizia eliminării, aducînd ca argument regulamentul, iar portarul a fost reprimit, după ce Ferdi Ghenciu înscrisese de la punctul cu var. Acelaşi jucător a centrat perfect pentru Caciandone şi golgeterul constănţenilor şi-a adus echipa în avantaj cu o lovitură de cap. Scorul final, 3-1 în favoarea Farului, a fost stabilit, în min. 54, de eroul partidei, Ghenciu. În urma acestei victorii, echipa pregătită de Ionel Melenco a acumulat 6 puncte şi se află pe primul loc în grupă, urmată de adversara de azi, Pandurii Tg. Jiu (4p). “Am întîlnit o echipă puternică, a fost un joc echilibrat şi mă bucură mult faptul că am reuşit să revenim după ce am fost conduşi. Copiii au avut forţa să răstoarne rezultatul şi să cîştige. Sîntem calificaţi în sferturi, dar următorul obiectiv este primul loc în grupă. Avem nevoie cel puţin de un rezultat de egalitate cu Pandurii”, a spus Melenco.

Rezultate înregistrate în a doua zi - Grupa C: FCM Reşiţa - Poli Iaşi 4-0; Şoimii Sibiu - Petrolul Ploieşti 4-1; Grupa D: Viitorul Zalău - Pandurii Tg. Jiu 1-2; Unirea Alba Iulia - FC Farul 1-3; Grupa A: CSM Rm. Vîlcea - Kinder Sîngeorgiu de Mureş 1-0; Gloria Bistriţa - LPS Suceava 1-0; Grupa B: Steaua Bucureşti - Steaua Dunării Galaţi 1-3; FCM Bacău - Şcoala “Gică Popescu” Craiova 1-4.

Programul de azi - ora 9.30 - Grupa A: CSM Rm. Vîlcea - Gloria Bistriţa; Kinder Sîngeorgiu de Mureş - LPS Suceava; ora 11.00 - Grupa B: Steaua Bucureşti - FCM Bacău; Steaua Dunării Galaţi - Şcoala “Gică Popescu”; ora 17.00 - Grupa C: FCM Reşiţa - Şoimii Sibiu; Poli Iaşi - Petrolul Ploieşti; ora 18.30 - Grupa D: Viitorul Zalău - Unirea Alba Iulia; Pandurii Tg. Jiu - FC Farul.

Meciurile de la Cupa “Hagi-Vodafone” sînt conduse de arbitrii constănţeni Aurel Oniţă, Cătălin Florescu, Sebastian Stoianof, Bela Szoke, Gelu Dimaca, Vasilică Tudor, Daniel Corcescu şi Adrian Midişan, iar de partea organizatorică se ocupă Asociaţia Judeţeană de Fotbal.