FC Farul şi-a pus piedică în lupta pentru Liga 1

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 13-a: FC FARUL CONSTANŢA - FC SNAGOV 3-3

Sport 12 Noiembrie 2011 / 00:00 971 accesări

FC Farul Constanţa a pierdut printre degete victoria în partida cu FC Snagov, disputată vineri, în etapa a 13-a a Ligii a II-a la fotbal, obţinând doar un egal pe teren propriu, scor 3-3, după ce a avut un avantaj de trei goluri cu o jumătate de oră înainte de finalul meciului. Gazdele au făcut o primă repriză perfectă, cu numeroase ocazii de gol. Au fructificat doar două, prin Ivanovici, bară-gol după un şut de la 14 m (min. 22), şi R. Neagoe, trasor în cros de la 18 m (min. 42). După pauză, în min. 56, Liviu Ştefan a mărit diferenţa cu o lovitură de cap din 6 m şi totul părea decis, însă faultul stupid comis de Ionel Posteucă asupra lui Cristea i-a permis lui Pereira să reducă din handicap de la punctul cu var, în min. 64. Degringolada din defensiva Farului a continuat şi micuţul Ibekwe a marcat, în min. 69, cu o lovitură de cap, de lângă fundaşii constănţeni. Gazdele au avut ocazia să-şi asigure cele trei puncte pe contraatac, însă Pătulea a ratat de două ori singur cu portarul. Dezastrul a fost complet cu două minute înainte de final, cînd Cristea a scăpat inexplicabil din marcajul lui Ionel Posteucă şi a egalat cu un şut pe lângă Cernea. Finalul nu a mai adus decât eliminarea lui Filip, pentru două “galbene” şi furia antrenorului Marian Pană.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Marian Pană): Cernea - L. Dobre, I. Posteucă, L. Ştefan, Sascău - Niţescu (79 Husein), R. Neagoe, Stăncioiu (72 Gh. Badea), Ivanovici - Şt. Ciobanu (84 Buzea), Pătulea; FC Snagov (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Baruch - Ad. Popa, Zeciu, D. Bratu, M. Florea - Bereşoae, L. Filip, Hîncă (43 Ibekwe), Santiago (59 Buduroi) - Pereira (78 Udrea), C. Cristea. Cartonaşe galbene: Şt. Ciobanu, Sascău / Filip 2, Udrea. Cartonaş roşu: Filip (min. 90). Au arbitrat: Cătălin Popa (Piteşti) - Bogdan Gheorghe şi Andrei Simonis (ambii din Bucureşti).