FC Farul, umilită de Delta Tulcea

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 28-a: FC FARUL CONSTANŢA - DELTA TULCEA 0-2

Sport 23 Mai 2011 / 00:00 1300 accesări

Ajunsă în subsolul clasamentului Seriei 1, FC Farul Constanţa s-a făcut de râs sâmbătă, pe teren propriu, cedând fără drept de apel, scor 0-2 (N. Creţu 14, Postelnicu 81), în disputa cu Delta Tulcea, din etapa a 28-a a Ligii a II-a. Constănţenii au scăpat uşor, graţie portarului Dan Zdrîncă, ale cărui intervenţii au împiedicat ca diferenţa să fie mai mare. Oaspeţii au deschis scorul după un sfert de oră, Nicu Creţu reluând cu capul din centrul careului, după o centrare a lui Daniel Florea. Zece minute mai târziu, constănţenii l-au pierdut pe veteranul Ion Barbu, accidentat, iar antrenorul Gică Butoiu a luat o decizie uimitoare, trecându-l pe golgeterul Ştefan Ciobanu în postura de fundaş central. Atacurile tulcenilor au continuat să curgă la poarta Farului, dar R. Radu a irosit două ocazii uriaşe în finalul primei reprize. Prima oportunitate mare a Farului a venit abia cu un sfert de oră înainte de final, când Ştefan Ciobanu, scăpat singur, a şutat în portarul I. Olteanu. Cinci minute mai târziu, Henry s-a jucat cu apărarea Farului, i-a pasat perfect lui Postelnicu, care a stabilit scorul final cu un şut la colţul lung.

„Nu mai vreau să le mai iau apărarea jucătorilor. Avem una dintre cele mai slabe echipe din Seria 1 şi eu am avut norocul să o antrenez. Nu există echipa mai slabă a Farului în ultima sută de ani. Ăştia sunt însă jucători, alţii nu avem. Nu cred că mai mult de trei jucători din actualul lot pot face faţă la nivelul Ligii a II-a. Nu mai batem pe nimeni până la finalul campionatului. Este adevărat că şi situaţia de la club este dezastruoasă şi se răsfrânge asupra lor. Nu şi-a mai luat banii de câteva luni. Îmi este şi ruşine şi mai ies în oraş. Este adevărat că, dacă erau bani, nu mai eram eu antrenor”, a acuzat Butoiu la finalul partidei.

Au evoluat - Farul (antrenor Gică Butoiu): Zdrîncă - Niţescu, Vajou (68 Ad. Barbu), I. Barbu (26 Dutciuc), Sascău - Husein (68 Abuzătoaie), R. Stăncioiu, L Ştefan, Păduraru, I. Lupu - Şt. Ciobanu; Delta (antrenor Cristian Dulca): I. Olteanu - Peteleu, Grigorov, Soporan, Cucu - N. Creţu (72 Cîju), Ad. Ionescu, Coconaşu, Oae - R. Radu (65 Henry), D. Florea (79 Postelnicu). Cartonaşe galbene: L. Ştefan, Stăncioiu / Cîju. Au arbitrat: Mugurel Drăgănescu (Breaza) - Andrei Simonis (Bucureşti) şi Mircea Grigoriu (Bucureşti.

Rezultatele etapei - vineri: FC Botoşani - Concordia Chiajna 0-1; sâmbătă: FC Farul Constanţa - Delta Tulcea 0-2; Viitorul Constanţa - Steaua II Bucureşti 0-2; CS Otopeni - Săgeata Năvodari 1-0; Ceahlăul Piatra Neamţ - Gloria Buzău 2-1; Juventus Bucureşti - Dinamo II Bucureşti 2-2; Dunărea Galaţi - CF Brăila 2-0, FC Snagov - Astra II Giurgiur 1-2.

Clasament: 1. Ceahlăul 67p, 2. Concordia Chiajna 57p, 3. Săgeata Năvodari 55p, 4. Delta Tulcea 51p, 5. CS Otopeni 45p, 6. Dunărea Galaţi 44p, 7. FC Botoşani 39p, 8. Viitorul Constanţa 37p, 9. Gloria Buzău 35p (golaveraj: 31-32), 10. Astra II Giurgiu 35p (37-43), 11. FC Snagov 34p, 12. Dinamo II Bucureşti 33p, 13. FC Farul Constanţa 30p, 14. Steaua II Bucureşti 24p, 15. Juventus Bucureşti 16p, 16. CF Brăila 15p.