FC Farul, victorie ratată pe final

Fotbal / Liga I, etapa a 17-a: FC Farul - Poli Timişoara 1-1

Sport 03 Decembrie 2007 / 00:00 807 accesări

După sezoane la rînd în care s-a vorbit despre o calificare în cupele europene, FC Farul se apropie cu paşi repezi de liga secundă, încheind actualul tur de campionat pe un dureros loc 17 în clasamentul Ligii I. Constănţenii au sperat să ia o “gură de oxigen” în partida cu Poli Timişoara, disputată ieri pe teren propriu, în ultima rundă a turului, dar şansa i-a ocolit şi “rechinii” au obţinut doar un rezultat de egalitate, 1-1, cu un gol demn de cascadorii rîsului în penultimul minut de joc. Obligaţi să ia cele trei puncte pentru a-şi păstra şansele pentru evitarea retrogradării, constănţenii au intrat pe teren montaţi să atace încă din primul minut. La primul meci ca antrenor principal în acest sezon, Ion Marin a gîndit bine tactic, punîndu-l pe Pătraşcu să-l păzească pe golgeterul bănăţenilor, Gigel Bucur, în timp ce fundaşii laterali Băcilă şi Maxim avea sarcina de a desface apărarea oaspeţilor. Manevra i-a ieşit doar pe jumătate în prima repriză, cînd Poli a avut o singură ocazie de gol, lovitura de cap expediată de McKain, în min. 21, fiind blocată de Curcă. De partea cealaltă, Farul nu l-a deranjat prea mult pe Marius Popa, şuturile constănţenilor trecînd mult peste poartă. La reluare, situaţia s-a schimbat radical şi presiunea “rechinilor” s-a materializat în min. 56, cînd Emil Nanu a deviat cu capul, la colţul lung, centrarea expediată de Maxim. Mulţumiţi cu avantajul minim, elevii lui “Săpăligă” au făcut pasul înapoi, încercînd să lovească pe contraatac prin Gerlem, dar brazilianul nu a nimerit ţinta, şutînd pe lîngă poartă în min. 70. Nimic nu anunţa însă dezastrul din final, cînd Todoran, altfel unul din cei mai buni jucători de pe teren, s-a complicat inutil, trimiţînd direct la Artiom Karamyan, singur în centrul careului, şi armeanul a stabilit rezultatul final, un egal care nu reflectă corect realitatea din teren.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Ion Marin): G. Curcă - Băcilă, I. Barbu, Şchiopu, Maxim - Guriţă, Todoran, Pătraşcu, Voiculeţ (90 Chigou) - Gerlem (87 D. Florea), E. Nanu (69 M. Nae); Poli Timişoara (antrenor Duşan Uhrin): M. Popa - S. Stancu, McKain, Cânu, Latovlevic (80 Arman Karamyan) - Abiodun, Srhoj (35 Torje), Alexa, Artiom Karamyan - G. Bucur, Mansour (52 Rusic). Au marcat: E. Nanu 56 - Artiom Karamyan 89. Cartonaşe galbene: I. Barbu - Alexa, Latovlevic. Au arbitrat: Augustus Constantin (Rm. Vîlcea) - Nicolae Marodin (Bucureşti) şi Florin Păunescu (Rm. Vîlcea).

Mulţumiţi de joc, supăraţi de rezultat

Supăraţi pentru rezultat, oficialii Farului s-au declarat însă mulţumiţi atît de jocul echipei, cît şi de atitudinea din teren. “Le-am cerut jucătorilor să fim o echipă harnică, luptătoare şi bine organiază şi cred că s-au văzut aceste plusuri în teren. Din păcate, a venit acel moment fatidic, soldat cu pierderea a două puncte care ne aruncă şi mai jos în lupta pentru evitarea retrogradării. Vreau să fie clar: nu-l învinuiesc pe Todoran în niciun fel. A fost o greşeală omenească. Aveam ca obiectiv şase puncte în cele trei etape şi trebuie să facem totul pentru a le obţine”, a spus antrenorul Ion Marin. În schimb, tehnicianul oaspeţilor, Duşan Uhrin a pus jocul slab al echipei sale pe seama accidentării lui Shroj. Australianul a suferit o luxaţie la umărul stîng, în prima repriză, fiind transportat cu ambulanţa la spital, şi va absenta cel puţin trei săptămîni. “Accidentarea lui Shroj ne-a dat peste cap toate planurile tactice, tocmai cînd începusem să jucăm bine. Apoi nu ne-au mai ieşit combinaţiile şi nu sînt mulţumit de felul în care ne-am prezentat. Cred că egalul este corect, dar sigur nu am fi meritat să cîştigăm”, a declarat cehul.