FC Hermannstadt, un prim pas spre finala Cupei României

Fotbal / Semifinalele Cupei României, manşa tur

Sport 17 Aprilie 2018 / 20:02 834 accesări

Ocupanta locului secund din Liga a II-a a câştigat, marţi seară, pe teren propriu, întâlnirea cu Gaz Metan Mediaş, penultima clasată din Liga 1, scor 1-0, în manşa tur a semifinalelor Cupei României la fotbal. Unicul al partidei a fost înscris de Bogdan Rusu, în minutul 39. Gaz Metan a evoluat cu un om mai puţin din minutul 8, Joao Diogo fiind eliminat de arbitrul Sebastian Colţescu, peste trei minute fiind trimis în tribună, pentru proteste, şi antrenorul oaspeţilor, Cristi Pustai.

Au evoluat - FC Hermannstadt (antrenor Alexandru Pelici): Niga - Al. Coman, C. Pîrvulescu, I. Stoica, Tătar - S. Dîlbea (65 Boboc), Danci - Lupu (75 Petrescu), Blănaru, Curtean (58 Herghelegiu) - B. Rusu; Gaz Metan Mediaş (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Creţu (65 Rosado), Sîrghi, M. Constantin (43 Fytanidis), S. Popovici - Joao Diogo, Cristea - R. Romeo, Olaru, Ely Fernandes (82 Caiado) - Rondon.

Joi seară, de la ora 20.30 (în direct la ProX, Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), este programată şi manşa tur a duelului dintre CS Universitatea Craiova şi FC Botoşani.

Meciurile retur se vor disputa la 9 mai. Finala competiției va avea loc la 27 mai.