FC Municipal Constanţa, calificată în finala Turneului “Oraşe Înfrăţite”

Sport 07 Septembrie 2007 / 00:00 722 accesări

Pe stadionul “Voinţa” a debutat ieri un puternic turneu internaţional de fotbal, rezervat echipelor de old boys, organizat de Primăria Municipiului Constan.a şi Fotbal Club Municipal Constanţa. Competiţia, intitulată “Oraşe înfrăţită”, aduce la start patru echipe, două din Turcia, Silivri şi Corlu, una din Bulgaria, Cârlaji, şi una din România, FC Municipal Constanţa. În prima semifinală a întrecerii s-au întîlnit formaţia locală, în rîndurile căreia au evoluat deputatul Alexandru Mazăre şi viceprimarul Gabi Stan, şi echipa din Corlu, gazdele fiind mari favorite după ce au cîştigat ediţia inaugurală, desfăşurată în luna mai a acestui an, la Corlu. Superiori din toate punctele de vedere, constănţenii au dominat autoritar prima repriză, deschizînd scorul în minutul 17, printr-o foarfecă superbă a lui Mihai Georges. Scorul pauzei a fost stabilit de Gabi Stan, care a marcat în minutul 45. La reluare, turcii au redus din handicap prin Yovuz Aksaka în minutul 51 dintr-o lovitură de pedeapsă, dar finalul le-a aparţinut gazdelor. Golgeterul Gabi Stan a mai marcat de trei ori, în minutele 62, 70 şi 72, iar vedeta Adrian Pitu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Scor final, FC Municipal Constanţa-Corlu 6-1 şi constănţenii s-au calificat în finala turneului. “Sînt meciuri amicale, pentru că există o înfrăţire la nivel sportiv între municipalitatea din Constanţa şi cea din Corlu. De asemenea, la Constanţa va fi prezentă şi o echipă din Istanbul, oraş cu care Constanţa este înfrăţit. Important este faptul că avem această acţiune în plan sportiv, dar eu îmi doresc ca această înfrăţire să se materializeze şi în alte planuri. Avem multe lucruri în comun cu Turcia şi trebuie doar să ne gîndim la potenţialul turisitic uriaş pe care îl au atît România, cît şi Turcia. Cred că avem ceva de învăţat din experienţa reuşită a Turciei în acest sens”, a declarat deputatul Alexandru Mazăre. Iată şi echipa aliniată de FC Municipal Constanţa (antrenor Marin Şoimu): D.Drăghici-M.Mănăilă, T.Curt, Arif, V.Covrig-A.Mazăre, Deacu, S.Carabaş, M.Georges-A.Pitu, G.Stan. Au mai jucat: Gerea, Fogoroş, Weiss, Grosu, Fl.Ionescu, Chipară.