FC Municipal, instrucţie cu FC Komotini

Fotbal / Cupa “Prieteniei”, ediţia a VI-a

Sport 04 Octombrie 2008 / 00:00 2351 accesări

A şasea ediţie a Cupei “Prieteniei” la fotbal old-boys a debutat, vineri, la Constanţa, pe stadionul de rugby “Farul”, cu întîlnirea dintre Fotbal Club Municipal Constanţa şi FC Komotini (Grecia). Diferenţa de valoare a fost netă în favoarea constănţenilor, care au deschis scorul încă din min. 5 prin viceprimarul Constanţei, Gabriel Stan. Georges Mihai a dublat avantajul gazdelor, în min. 24, pentru ca Gabi Stan să reuşească “dubla” în min. 32, stabilind scorul pauzei, 3-0 pentru Municipal. În chiar primul minut de la reluare noul intrat Izmir Abdulgani a urcat scorul la 4-0, pentru ca, în min. 50, Dragoş Chipară să puncteze, cu capul, pentru 5-0. Onoarea grecilor a fost salvată de “căpitanul” Malusis, care a punctat în min. 73. S-a încheiat 5-1 pentru FCM Constanţa, care n-a mai forţat pe final şi a obţinut o victorie mai clară decît o arată scorul final. Au evoluat - FCM Constanţa (antrenor Marin Şoimu): Nachiu - Gerea, Stoianof, Arif, Weiss - Covrig, Diacu, G. Mihai, Alexandru Mazăre (cpt.) - Gabi Stan, Fl. Ionescu. Au mai jucat: Cornăţeanu, Fogoroş, I. Ionescu, Nedelcu, Chipară, Tapangea, Abdulgani şi Grosu; FC Komotini (antrenor Dimitrios Karamanos): Farasopulos - Kazakis, Matziris, Demertzis, Gheorgatzopoulos - Gheorghiadis, Markoglou, Katsaridis, P. Miliatzopulos - I. Miliatzopulos, Malusis (cpt.). Au mai jucat: Xiftis, Marnaris, Melegkos, Piamberis, Simeonidis, Papanikolau şi Kaklaridis. Au arbitrat: Lucian Cîrjă - Cicio Stere şi Claudiu Cristea.

Victorie clară pentru Săgeata

Pe stadionul “ITC” din complexul sportiv “Badea Cîrţan” s-au întîlnit, în celălalt joc, Săgeata Stejaru şi AS Corlu Belediyesi, echipă din Turcia. Românii au obţinut calificarea în finala competiţiei, învingînd cu 3-0. În ciuda diferenţei, meciul a fost echilibrat, în special în prima repriză, Săgeata avînd la pauză un avantaj minim. Scorul a fost deschis în min. 22, golul aparţinîndu-i lui Olteanu. La reluare, turcii au încercat să egaleze, însă Săgeata s-a desprins decisiv prin golurile marcate de Cristi Bocea, vedeta echipei, în min. 71, şi Dumitru “Cuciubina” Pufleanu, în min. 79. Săgeata: Alempe - Guraliuc, Caraman, Uda, Dimciu Anagnoste, Guliu, Bocea, Gioga, Donchi Anagnoste, Olteanu, Costea. Au mai jucat: Tararache, Modreanu, Pilici, Pufleanu, Raiciu şi Mitrenga; AS Corlu: Navzat - Yavuz, Tayyar, Ayhan, A. Ismail, Ali, Semih, Sedat, Muharrem, Turgut, Zeynel. Au mai jucat: Halil, S. Ismail, Ahmet şi Vasih. A arbitrat: Veli Selatin.

Sîmbătă, Cupa “Prieteniei” îşi va derula ultimele partide după următorul program - ora 10.00: FC Komotini - Săgeata Stejaru; ora 16.00: FC Municipal Constanţa - AS Corlu Belediyesi. Ambele jocuri vor fi găzduite de terenul de rugby “Farul”.