FC Sevilla, la cotă maximă

Fotbal / Finala UEFA Europa League: FC SEVILLA - BENFICA LISABONA 0-0, 4-2 la loviturile de departajare

Sport 16 Mai 2014 / 00:00 573 accesări

FC Sevilla a reuşit să intre în galeria marilor echipe care au câştigat de cel puţin trei ori cea de-a doua competiţie europeană la nivel de cluburi, alături de FC Liverpool, Juventus Torino şi Inter Milano. Dar echipa andaluză este autoarea unui record mai puţin obişnuit - a ajuns de trei ori în finala UEFA Europa League (singurele finale europene jucate!) şi a câştigat de tot atâtea ori! Şi Benfica a stabilit un record, dar unul neplăcut pentru lusitani - a ajuns la cea de-a opta finală europeană consecutivă pierdută! Partida de pe “Juventus Stadium”, disputată miercuri seară, a fost una foarte disputată, în ciuda rezultatului alb de la final, scorul la şuturi pe poartă fiind de 15-7 pentru Benfica! E drept că spaniolii au dominat meciul, dar cele mai mari ocazii le-au avut portughezii! Care au început seria ratărilor încă din min. 14, când Garay n-a reuşit să înscrie după o respingere nereuşită a balonului de către Beto! Sevilla a avut o singură ocazie în prima repriză, prin Moreno, în timp ce Benfica a mai ratat, în final de repriză, prin Pereira şi Rodrigo. Iar în debutul reprizei secunde, spaniolii au scăpat ca prin minune fără gol la un adevărat asediu al portughezilor, cu patru şuturi parate de Beto sau de fundaşi în interval de câteva secunde! Cea mai mare ocazie a spaniolilor a ratat-o Bacca, în prelungiri, cînd a scăpat singur cu Oblak, dar a tras pe lângă poartă! Loviturile de departajare au dat câştig de cauză andaluzilor, mult mai siguri pe ei, spre deosebire de lusitani, care au părut copleşiţi de iminenta ratare a unui alt trofeu european, ceea ce s-a şi întâmplat până la urmă!

Scor final: FC Sevilla - Benfica Lisabona 0-0, 4-2 la loviturile de departajare (au înscris Bacca, Mbia, Coke, Gameiro / Lima, Luisao, au ratat Cardoso şi Rodrigo). Au evoluat - FC Sevilla (antrenor Unai Emery): Beto - Coke, Pareja, Fazio, Moreno - Carrico, M’Bia - Reyes (78 Marin, 104 Gameiro), Rakitic, Vitolo (110 Figueiras) - Bacca; Benfica (antrenor Jorge Jesus): Oblak - Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (99 Cardozo) - Sulejmani (25 Almeida), Ruben Amorim, Gomes, Gaitan (119 Cavaleiro), Rodrigo - Lima. MVP-ul finalei a fost desemnat căpitanul lui FC Sevilla - croatul Ivan Rakitic. Partida a fost condusă de o brigadă germană, cu Felix Brych la centru.