FC Timişoara şi Steaua, eliminate în optimi

Fotbal / Optimile de finală ale Cupei României “Timişoreana”

Sport 29 Octombrie 2009 / 00:00 487 accesări

După ce marţi seară, Unirea Urziceni, campioana României, a fost eliminată de FC Braşov, ieri a fost rîndul finalistei ediţiei trecute a Cupei României “Timişoreana” la fotbal, FC Timişoara, să spună adio competiţiei. La Ploieşti, într-o partidă din optimile de finală, Astra a trecut de echipa timişoreană după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare, portarul Miron fiind înger şi demon pentru ploieşteni. La Iaşi, U. Craiova a cîştigat la scor de forfait, dar Poli a ratat un penalty la 0-2. În ultimul meci jucat ieri, la Bistriţa, Gloria a eliminat Steaua, după loviturile de la 11m.

Rezultate: Astra Ploieşti - FC Timişoara 8-7 (2-2) - după prelungiri şi executarea loviturilor de la 11m (Miranda 6, Păun 94 / Parks 19, Vrsic 103), Poli Iaşi - U. Craiova 0-3 (M. Costea 26-pen., 42, Fl. Costea 87) şi Gloria Bistriţa - Steaua 5-4 (0-0) - după prelungiri şi executarea loviturilor de la 11m.

Astăzi sînt programate ultimele trei partide din optimi: Gaz Metan CFR Craiova (Liga a II-a) - CFR Cluj (se va juca pe Stadionul “Ion Oblemenco” din Craiova, ora 16.00, Sport.ro), Internaţional Curtea de Argeş - Rapid (ora 18.15, la Mioveni, Sport.ro) şi Dinamo - Oţelul Galaţi (ora 20.15, Pro TV). Partidele vor avea loc pe terenul primei echipe într-o manşă unică, eliminatorie. Dacă, după disputarea celor 90 de minute regulamentare de joc, rezultatul va fi egal, se vor juca două reprize de prelungiri, de cîte 15 minute. Dacă şi după aceea rezultatul va rămîne egal, se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Marţi, în primele două meciuri din optimi s-au înregistrat următoarele rezultate: Gaz Metan Mediaş - FC Vaslui 0-1 (Burdujan 43) şi Unirea Urziceni - FC Braşov 0-1 (D. Munteanu 12-autogol). Echipe calificate în sferturi: FC Vaslui, FC Braşov, Astra Ploieşti, U. Craiova şi Gloria Bistriţa.