FC Vaslui s-a calificat în play-off

Fotbal / Europa League, turul 3 preliminar: Omonia Nicosia - FC Vaslui 1-1

Sport 05 August 2009 / 00:00 481 accesări

Aflată la a doua participare în cupele europene, FC Vaslui se află la un pas de o performanţă istorică pentru gruparea patronată de Adrian Porumboiu. Elevii lui Cristi Dulca s-au calificat în play-off-ul Europa League, după ce au reuşit să elimine formaţia cipriotă Omonia în turul al treilea preliminar al competiţiei. După ce au învins în manşa tur cu 2-0 pe teren propriu, vasluienii s-au prezentat aseară la Nicosia cu gîndul de a apăra rezultatul. Mai mult, oaspeţii nu s-au arătat intimidaţi de cei 20.000 de fani ciprioţi şi au rezistat cu brio căldurii sufocante. Gazdele s-au aruncat în ofensivă încă din primul minut, însă atacurile lor s-au lovit de apărarea bine organizată a moldovenilor. În aceste condiţii, cea mai mare ocazie a ciprioţilor a apărut abia în minutul 43, cînd Konstantinou a reluat cu capul, însă Kuciak a reţinut fără probleme. Atenţi la defensivă, vasluienii nu şi-au creat ocazii de a înscrie pînă la pauză, chiar dacă brazilienii Gerlem şi Wesley au hărţuit apărarea adversă. La reluare, după ce au scăpat de asaltul ciprioţilor, elevii lui Dulca au dat lovitura, Wesley înscriind în minutul 61 dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. Golul i-a enervat pe jucătorii lui Takis Lemonis, care au înteţit atacurile şi, în minutul 83, au reuşit să egaleze dintr-o lovitură de pedeapsă executată de Zurawski, acordată după faultul comis de portarul Kuciak asupra lui Konstantinou. După doar cinci minute, Kuciak a fost eliminat pentru semne obscene şi pentru că a aruncat cu o sticlă spre suporterii ciprioţi, iar Ghencev a intrat în poartă. În prelungiri, Charalambous a încasat şi el cartonaşul roşu, după ce l-a lovit pe Burdujan, dar nimic nu s-a mai schimbat pe tabela de marcaj, scorul final fiind 1-1. Drept urmare, FC Vaslui mai are de făcut un singur pas pentru a ajunge în grupele Europa League, misiune extrem de grea, ţinînd cont că viitorul adversar, care se va decide la tragerea la sorţi de vineri, va fi unul de top, întrucît moldovenii nu vor fi cap de serie.

Au evoluat formaţiile: Omonia Nicosia (antrenor Takis Lemonis): Kotsolis - Alabi, Davidson, Wenzel, Charalambous - Grammozis (58 Kyriakos), Patsatzoglu (80 Zlogar), Aguiar, Aloneftis (63 Efrem) - Zurawski, Konstantinou; FC Vaslui (antrenor Cristian Dulca): Kuciak - Buhuş, Cînu, Zubar, Bălace - Genchev, Pavlovic, Gerlem (66 Gîngioveanu) - Burdujan, Wesley (87 Zmeu), Temwanjera (73 Jovanovic). Arbitri: Paolo Tagliavento - Massimiliano Grilii şi Espedito Marco Musolino (toţi din Italia). Spectatori: 20.000. Marcatori: Zurawski-pen. 83/ Wesley 61. Cartonaşe galbene: Grammozis/ Buhuş, Gerlem, Pavlovici. Cartonaşe roşii: Charalambous 90/ Kuciak 88.