FC Viitorul 1996, în marea finală a CN

Fotbal / Campionatul Naţional de juniori B, turneul semifinal: FC VIITORUL CONSTANŢA - ŞCOALA DE FOTBAL “GICĂ POPESCU” 3-1

Sport 17 Iunie 2013 / 00:00 568 accesări

FC Viitorul Constanţa a câştigat ultimul meci al turneului zonal al Campionatului Naţional rezervat juniorilor B (jucători născuţi după 1 ianuarie 1996), organizat la Ovidiu, şi s-a calificat în marea finală a competiţiei. Sâmbătă, FC Viitorul s-a impus cu 3-1 (0-0) în disputa cu Şcoala de Fotbal “Gică Popescu”, după un meci dominat, dar în care golurile izbăvitoare au venit abia în repriza a doua. Introdus inspirat la pauză de antrenorul Vasilă Mănăilă, fundaşul Dan Panait a deschis scorul în min. 43 cu un şut puternic din marginea careului. Viitorul a făcut 2-0 în min. 63, după autogolul lui I. Lică, însă craiovenii au redus din handicap peste cinci minute, în urma reuşitei de excepţie a lui Cruceru. Radu Stănişoară a risipit emoţiile în min. 73, iar succesul celor de la Dinamo, 4-2 în cealaltă partidă cu LPS Banatul Timişoara, nu le-a mai adus “câinilor roşii“ decât locul secund. „Este munca de un an de zile. Acest lucru ne-am propus şi am reuşit. Echipa noastră a resimţit puţin oboseala şi din cauza căldurii pentru că eram obişnuiţi să jucăm după-amiaza. Mai trebuie să îndeplinim şi obiectivul final. Să câştigăm finala”, a declarat antrenorul Vasile Mănăilă. „O victorie frumoasă, muncită şi chiar dacă s-a acumulat oboseală după cele trei meciuri, sper să fim proaspeţi în finală şi să câştigăm titlul. Ca şi juniorii A, vrem să ne facem treaba şi să câştigăm titlul naţional”, îşi doreşte şi căpitanul Răzvan Marin.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Căbuz - Torişte, Manea, Iacob, Otei (41 Panait) - Marin, Boerean, Carabela (41 Cicâldău) - Tudoran (60 Oarnă), Ene (64 Stănişoară), Stoica (74 Casap). În finala CN de juniori B, programată miercuri, 19 iunie, de la ora 20.00, la Buftea, FC Viitorul va întâlni pe LPS Iaşi, câştigătoarea turneului zonal de la Ploieşti.