FC Viitorul a remizat cu RNK Split

Sport 01 Februarie 2013 / 00:00 585 accesări

FC Viitorul Constanţa a disputat, aseară, la Baza Sportivă “Papillon” din Belek, localitate aflată la aproximativ 30 km de Antalya, a doua partidă de verificare din cantonamentul pe care îl efectuează în Turcia. Urmăriţi din tribună de Gheorghe Hagi şi dirijaţi de pe banca tehnică de Cătălin Anghel, tinerii jucători constănţeni au încheiat la egalitate, scor 2-2 (0-1), meciul susţinut împotriva formaţiei RNK Split (locul 5 în prima ligă din Croaţia). Deşi întâlnea o echipă care în acest sezon a evoluat şi în UEFA Europa League, unde a fost eliminată de Fulham, în al treilea tur preliminar (0-0 şi 0-2), Cătălin Anghel a preferat să înceapă partida cu un “11” din care au lipsit Larie, Toşca sau Benzar, jucători obişnuiţi cu un loc de titular în turul campionatului. Dorinţa de afirmare a depăşit şi în acest joc lipsa de experienţă, cei mai buni jucători ai echipei de pe litoral fiind juniorii Ionuţ Mitriţă şi Alexandru Târnovan. Introduşi în partea secundă, puştii de 17 ani ai Viitorului au înscris de altfel şi cele două goluri. După ce fundaşul Galovic a deschis scorul în min. 17 pentru RNK Split, egalarea a survenit la zece minute după pauză, Mitriţă marcând după o pasă primită de la Cristocea. Golul partidei l-a reuşit Târnovan, în min. 86, şut fără speranţe, în vinclu, de la 25 m. Croaţii au egalat un minut mai târziu, prin Bagaric. Antrenorul Cătălin Anghel a început meciul cu următoarea formulă: Vâtcă - Mladen, Bejan, Turcu - Lazăr, Vaştag, N. Dică, Nikolov - Albu, Gavra, Cârstocea. Au mai intrat: Şerban, Larie, Puţanu, Toşca, Ţîru, Târnovan, Benzar, F. Tănase, V. Rusu, I. Mitriţă şi Cristocea. Nu au fost utilizaţi Rotariu, Mitache, Nazîru şi Herea, ultimul fiind accidentat. Următorul meci de verificare al Viitorului în Turcia va avea loc duminică, 3 februarie, cu Hradec Kralove (Cehia, locul 13 în prima ligă).