FC Viitorul a remizat în penultimul amical din Antalya

Sport 22 Februarie 2012 / 00:00 527 accesări

FC Viitorul Constanţa a disputat, ieri, o nouă partidă de verificare în cantonamentul din Antalya, de la Belek. Fără Dică, dar cu Cristocea, V. Rusu şi A. Chiţu din primul minut, formaţia constănţeană a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-1), partida cu Dinamo Brest. Bieloruşii au condus la pauză după reuşita din min. 12, la o greşeală în defensiva constănţeană, dar Viitorul a întors rezultatul în doar 12 minute de la reluare. Vlad Rusu a beneficiat şi el de o greşeală a unui fundaş advers şi a restabilit egalitatea în min. 48, cu un şut puternic de la 12 m, iar extrema A. Chiţu şi-a adus echipa în avantaj peste alte nouă minute când a înscris de la aproximativ 4 m, după o acţiune prelungită în careul advers. Dinamo Brest a restabilit însă egalitatea în min. 64, Bolboaşă fiind învins cu un şut din întoarcere de la aproximativ 18 m. Finalul partidei a aparţinut Viitorului care a ratat două mari situaţii prin A. Chiţu şi Jianu, iar rezultatul final a rămas 2-2. „Ne aşteaptă un retur greu şi trebuie să fim concentraţi în fiecare partidă. Avem un obiectiv şi cred că vom reuşi să îl îndeplinim“, a spus la final antrenorul Cătălin Anghel. Pentru Viitorul au evoluat: Bolboaşă (68 Costea) - Păcuraru (68 Puţanu), Larie, Bejan, V. Creţu (68 Herea) - Lazăr, A. Iacob (78 Onicaş), Cristocea (83 Jianu) - Călinţaru (74 V. Simion), V. Rusu (78 Iancu), A. Chiţu. Vineri, FC Viitorul va întâlni pe PFK Olexandria (Ucraina), în ultima partidă amicală din Antalya.

TURNEU PENTRU JUNIORI. După ce a amânat, din cauza vremii nefavorabile, stagiul de pregătire din Olanda al selecţionatei formate din juniorii grupelor 1994 şi 1995, conducerea Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” a reprogramat acel cantonament pentru perioada 27 februarie - 2 martie. Sub comanda antrenorilor Cristian Cămui şi Roberto Berruero, Academia Hagi 1994 şi 1995 va avea un program infernal, urmând să susţină trei meciuri într-un interval de trei zile: cu AZ Alkmaar (28 februarie, ora 11.00), cu PSV Eindhoven (29 februarie, ora 17.30) şi cu FC Volendam (1 martie, ora 19.00).

CINCI JUNIORI LA LOTUL UNDER 17. Cinci dintre juniorii Academiei Hagi au fost selecţionaţi de Cristian Gavra pentru o acţiune a lotului naţional under 17, care va susţine două meciuri de pregătire cu Bulgaria. Cei cinci constănţeni, Alexandru Tîrnovan, Ionuţ Vînă, Bogdan Vasile, Robert Hodorogea şi Mihai Bălaşa, se vor prezenta în cantonamentul echipei naţionale de la Mogoşoaia pe 1 martie, iar cele două meciuri internaţionale România U17 - Bulgaria U17 sunt programate pe 7 şi 9 martie.