FC Viitorul a remizat în ultimul amical

Sport 18 Februarie 2013 / 00:00 501 accesări

FC Viitorul Constanţa a încheiat, duminică, al doilea stagiu de pregătire din Antalya (Turcia) cu o nouă partidă de verificare. Adversara constănţenilor a fost echipa Cernomoreţ Odessa (locul 5 în prima ligă din Ucraina), unde evoluează fostul stelist Lucian Burdujan, dar şi un fost dinamovist, albanezul Elis Bakaj. Deşi ocaziile la cele două porţi nu au lipsit, niciuna dintre echipe nu a reuşit să înscrie, partida încheindu-se nedecis, scor 0-0. Prima situaţie de gol i-a aparţinut lui Cârstocea, în min. 11, dar şutul acestuia din interiorul careului a fost respins de portar. Viitorul ar fi putut intra în avantaj la pauză, însă bara transversală s-a opus, în min. 43, la şutul lui A. Chiţu din marginea careului. Repriza secundă ar fi putut aduce victoria ucrainenilor, dar constănţenii au fost ocrotiţi de şansă în trei rânduri, în min. 54 şi 72 la acţiunile lui Burdujan şi în finalul jocului, mingea nimerind bara de fiecare dată. Viitorul a ripostat în această parte a jocului prin Mladen (reluare cu capul peste poartă) şi V. Rusu în min. 65 (şut puţin pe lângă poartă de la 16m).

Antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel, a început meciul în următoarea formulă: Vâtcă - Mladen, Bejan, Bălaşa, Toşca - Lazăr, Vaştag - A. Chiţu, N. Dică, Cârstocea - Alibec. În repriza secundă au intrat şi restul jucătorilor din lot, mai puţin Ţîru, Puţanu, Benzar şi Buzbuchi (toţi accidentaţi). În acest cantonament, FC Viitorul a mai disputat alte două partide amicale: 2-1 cu FC Shirak (locul 1 în Armenia) - goluri N. Dică şi Puţanu - şi 1-0 cu FK Montana (Bulgaria, prima ligă) - gol Lazăr. Constănţenii vor ajunge în această seară la Otopeni, iar drumul până la Constanţa va fi continuat cu autocarul.