FC Viitorul a zdrobit pe Dinamo în CN rezervat juniorilor A

Sport 08 Mai 2012 / 00:00 459 accesări

Echipa juniorilor republicani A de la FC Viitorul Constanţa a obţinut, ieri, la Baza Sportivă a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, o spectaculoasă victorie în a doua partidă a fazei zonale a Campionatului Naţional de fotbal. Elevii lui Cristian Cămui aveau neapărat nevoie de victorie în faţa lui Dinamo Bucureşti pentru a mai păstra şanse de calificare la turneul final, iar la capătul unui meci cu multe faze frumoase s-au impus cu 5-1 (3-1). După o bară a dinamovistului Stan, în min. 5, Viitorul a punctat rapid prin Vînă în min. 7 (şut din lovitură liberă de la 20 m lateral) şi Gavra min. 10 (a reluat de la 8 m o minge respinsă de apărarea dinamovistă). Darius Buia, fiul fostului jucător al Universităţii Craiova şi Politehnicii Timişoara, a redus din diferenţă în min. 15, dar până la pauză constănţenii şi-au mărit din nou avantajul: Ionuţ Vînă a înşirat doi jucători la aproximativ 30 m de poartă, iar de la 20 m a şutat fără speranţe pentru portarul lui Dinamo. După 3-1 la pauză, actul secund a aparţinut tot Viitorului, Ţîru în min. 57 (a reluat cu capul de la 10 m o centrare perfectă a lui Paraschivoiu) şi Ciochină, în min. 90, stabilind scorul final: Viitorul - Dinamo 5-1.

Pentru Viitorul au evoluat: Şerban - Soldat, Ţîru, Paraschivoiu, Mitache (90 Eracai) - Nikolov (58 Vasile), Muscă, Tănase (80 Păiuş) - Vînă, Gavra, Tiron (87 Ciochină). În cealaltă partidă de ieri: Ceahlăul Piatra Neamţ - Astra Ploieşti 2-1. Clasament: 1. Ceahlăul 8p, 2. Viitorul 4p (golaveraj: 5-3), 3. Dinamo 4p (3-6), 4. Astra 0p.

Partidele de mâine - ora 10.00: Ceahlăul - Dinamo şi Astra - FC Viitorul.