FC Viitorul, campioană naţională la juniori A

Fotbal / Campionat Naţional rezervat juniorilor A, finala: FC VIITORUL CONSTANŢA - DINAMO BUCUREŞTI 1-0

Sport 15 Iunie 2013 / 00:00 571 accesări

FC Viitorul Constanţa a devenit din nou campioană naţională la juniori mari (jucători născuţi după 1 ianuarie 1994), după ce câştigase titlul şi anul trecut. Echipa pregătită de Cristian Cămui s-a impus, vineri seară, cu 1-0 (0-0), în marea finală cu Dinamo Bucureşti, disputată la Centrul de Fotbal al FRF de la Buftea.

Finala a debutat cu... 15 minute întârziere, pentru ca numeroasa galerie dinamovistă prezentă la meci să fie mutată în spatele porţii apărate de Vlad Muţiu. Cu şase jucători în primul “11” care au primit şi botezul Ligii 1, Mitriţă, Nikolov, Puţanu, Ţîru, Vînă şi Târnovan, constănţenii au fost cei care au controlat tactic primele 45 de minute, perioadă în care şi-au creat numeroase situaţii uriaşe de a marca. Mitriţă - în min. 3, Mitache - în min. 5, Hodorogea - în min. 20 şi 26 şi acelaşi Mitache - în min.43 (mingea a fost respinsă de pe linia porţii de un fundaş dinamovist) au semnat cele mai importante situaţii de a deschide scorul pentru Viitorul. Dinamo a replicat doar în min. 33, când Vartanian a reluat incredibil pe lângă poarta goală de la 6 m. După 0-0 la pauză, Viitorul a continuat să atace, dar cele mai mari ocazii ale primei jumătăţi a părţii secunde au aparţinut dinamoviştilor, în urma a două contraatacuri. În min. 64, Stăvilă l-a driblat şi pe Tordai, dar în loc să se îndrepte spre poarta goală a preferat să simuleze un fault pentru a forţa o eliminare a portarului Viitorului, iar apoi Ciobanu, în min. 67, nu l-a putut învinge pe Tordai de la 14 m. Viitorul a rămas în zece jucători în min. 82, după ce Bogdan Vasile a văzut al doilea cartonaş galben, iar peste două minute constănţenii au dat lovitura de graţie. Mitriţă a făcut şah-mat apărarea adversă, a păcălit trei adversari pe partea stângă şi i-a pasat decisiv lui Târnovan, care nu a greşit ţinta de la numai 6 m de poartă: 1-0 pentru Viitorul, rezultat care a rămas şi până la ultimul fluier.

Pentru FC Viitorul au evoluat următorii jucători: Tordai - Hodorogea, B. Vasile, Puţanu, Mitache - Tănase, Ţîru, Mitriţă (90+3 Păiuş) - Nikolov (77 Boitoş), Târnovan, Vînă (81 V. Mihai). Rezerve neutilizate: A. Rotariu, Ichim, Cochină şi Babu.