FC Viitorul, campioană şi la juniori B

Fotbal / Campionatul Naţional juniori B, finala: FC VIITORUL CONSTANŢA - LPS IAŞI 3-1

Sport 20 Iunie 2013 / 00:00 540 accesări

După succesul juniorilor A, care au devenit, săptămâna trecută, pentru a doua oară campioni naţionali, Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” a sărbătorit, aseară, câştigarea unui nou titlu de campioană. Echipa de juniori B (jucători născuţi după 1 ianuarie 1996) a câştigat, scor 3-1 (2-0), finala Campionatului Naţional disputată la Buftea împotriva celor de la LPS Iaşi. Constănţenii au început mai decişi meciul, fiind mai prezenţi în jumătatea adversă, însă prima situaţie clară de a deschide scorul a aparţinut ieşenilor: Panţîru a trecut uşor pe partea stângă de Nedelcu, dar şutul său de la aproximativ 8 m, din lateral, a fost respins de portarul Căbuz. Viitorul a revenit în ofensivă şi insistenţa s-a materializat în cele din urmă şi pe tabela de marcaj. În min. 23, Tudoran a executat la colţul lung un corner de pe partea dreaptă a atacului, iar Cristian Marian a reluat de la 6 m, nemarcat, la colţul lung: 1-0 pentru Viitorul! Elevii lui Vasile Mănăilă şi-ar fi putut mări avantajul peste doar un minut, dar R. Marin şi Cicâldău nu l-au putut învinge pe Ionescu. Superioritatea evidentă s-a transformat într-o nouă reuşită în dreptul constănţenilor în min. 33, Cicâldău executându-l pe Ionescu cu un şut foarte bine plasat de la 15 m, rezultat consemnat şi la pauză: 2-0 pentru Viitorul. Ieşenii au reuşit să echilibreze jocul după pauză, iar în min. 56 au pus pe picior greşit apărarea constănţeană: Radu Popa a combinat în marginea careului, tot el a primit la 14 m de poartă şi l-a învins pe Căbuz cu un şut plasat, 2-1 pentru Viitorul. Încurajaţi de reuşita care le-a reaprins speranţa, LPS Iaşi a continuat să fie periculoasă, dar Căbuz şi fundaşii constănţeni s-au opus de fiecare dată. Mai mult, în min. 80+3, Stoica a şutat din marginea careului fără preluare şi l-a învins pe portarul ieşean: 3-1 pentru Viitorul şi titlul merge la Constanţa.

„Rezultatul ne satisface. Nu în totalitate şi jocul, dar cel mai important este rezultatul final. Am muncit un an de zile şi suntem fericiţi. Iaşiul a ieşit mai mult în atac în repriza secundă. Nu avea ce să piardă, iar noi le-am oferit şi spaţii, pentru că suntem o echipă care ştie să atace, nu să se apere. Este o bucurie nespusă pentru că putem să-l mulţumim şi pe Gică Hagi, care investeşte atât de mult în aceşti copii. Este o senzaţie specială să fii campion. Ca jucător a depins de mine, dar ca antrenor depinzi de jucători şi este altceva. Sperăm să continuăm cu aceleaşi rezultate bune”, a declarat antrenorul Viitorului, Vasile Mănăilă.

În finala de ieri, pentru Viitorul au evoluat următorii jucători: Căbuz - Torişte, Manea, Iacob, Otei (57 Panait) - Tudoran (66 Stănişoară), Nedelcu, Stoica - R. Marin (cpt.), Ene (48 Oarnă), Cicâldău (52 Carabela). Căbuz a fost desemnat cel mai bun portar al finalei, iar fundaşul Cristian Manea, autorul primului gol, a fost ales cel mai bun jucător al finalei.