FC Viitorul Constanţa, locul 4 în CN de juniori C

Fotbal / CN juniori C, finala mică: FC VIITORUL CONSTANŢA - STEAUA BUCUREŞTI 1-2 (după loviturile de departajare)

Sport 25 Iunie 2012 / 00:00 518 accesări

FC Viitorul Constanţa a pierdut, ieri, la Buftea, finala mică a Campionatului Naţional rezervat juniorilor C (jucători născuţi după 1 ianuarie 1997), 1-2 după loviturile de la 11 m cu Steaua Bucureşti, după ce în timpul regulamentar de joc scorul a fost egal, 0-0.

Prima repriză a fost dominată cu autoritate de elevii lui Vasile Mănăilă, prima ocazie la poarta bucureşteanului Poiană fiind consemnată în min. 5, când Mincă a reluat peste poartă o centrare a lui Panait. Patru minute mai târziu, Stoica este aproape de a-şi aduce echipa în avantaj, dar nu găsesşte drumul spre gol din situaţie de de unu la unu cu portarul advers. Acelaşi Stoica - min. 18 şi Cicâldău - min. 19 îl pun la grea încercare pe Poiană, dar portarul stelist s-a descurcat de fiecare dată. Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost irosită tot de Stoica, care a reluat în bară de la 6 m, în min.20. Partea secundă a fost mult mai echilibrată, pe contre în multe rânduri, dar fără modificări pe tabela de marcaj. Steaua ar fi putut deschide scorul în min. 41, prin Nacris şi apoi Licu, dar Tordai şi Manea - ultimul a respins de pe linia porţii - au păstrat intactă tabela de marcaj. În min. 70, Stoica a fost blocat din nou în ultimul moment de portar, pentru ca în minutele de prelungire să fie rândul steliştilor să şuteze peste poartă de la 6m! Cum în timpul regulamentar nu s-a înscris, s-a trecut la loviturile de departajare. Steliştii s-au dovedit mai inspiraţi la loteria penalty-urilor, impunându-se cu 2-1 (Măcriş şi Vîlceanu / Nedelcu) chiar dacă Ors Tordai a apărat trei lovituri de la 11m!!! Deşi nu a pierdut niciun meci în timpul regulamentar în acest sezon (n.r. - semifinala şi finala mică cedate la penalty-uri), FC Viitorul Constanţa a încheiat campionatul doar pe locul 4! În finala mică, pentru Viitorul au evoluat următorii jucători: Ors Tordai - Mincă, Manea, Vasiu, Panait - Codrea (54 Grecu), Nedelcu, Cicâldău (43 Ciobanu) - Oarnă (65 Lazăr), Rogoza, Stoica.

În finala mare, Dinamo Bucureşti s-a impus, cu 3-0, în partida cu Ardealul Cluj.