FC Viitorul începe lupta în Cupa Ligii

Fotbal / Cupa Ligii-Adeplast: ACS POLI TIMIȘOARA - FC VIITORUL

Sport 10 August 2016 / 14:10 324 accesări
Viitorul vrea să obțină victoria la Timișoara

Miercuri seară, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), la Timişoara, FC Viitorul va întâlni, în optimile de finală ale Cupei Ligii-Adeplast la fotbal, formația locală ACS Poli. Echipa constănţeană, care vine după două înfrângeri în campionat, 1-3 cu FC Steaua București și 1-2 cu Gaz Metan Mediaș, speră să obțină calificarea în sferturile de finală ale competiției, mai ales că va înfrunta o formație care sezonul trecut a retrogradat din prima ligă. Rămasă în primul eșalon din cauza falimentului Rapidului, ACS Poli Timișoara este în căutarea primului succes din actualul sezon, după ce a pierdut în Liga 1 cu Dinamo București, scor 1-2, și Pandurii Tg. Jiu, scor 1-3.

Marți seară s-a disputat primul meci din optimile Cupei Ligii-Adeplast: FC Botoșani - CSMS Politehnica Iași 1-0 (Fulop 10). În urma acestei victorii, FC Botoșani va întâlni în sferturile de finală, la 7 sau 8 septembrie, pe FC Steaua București, formație calificată direct în această fază a competiției.

Programul celorlalte partide din optimi - miercuri, ora 16.30: Gaz Metan Mediaș - ASA Tg. Mureș, ora 21.30: Concordia Chiajna - Pandurii Tg. Jiu; joi, ora 18.30: CFR Cluj - CS Universitatea Craiova, ora 21.00: FC Voluntari - Dinamo București. Echipa Astra Giurgiu este calificată direct în sferturile de finală ale competiției.