FC Viitorul, KO la Mediaş

Fotbal / Liga 1, etapa a 22-a: GAZ METAN MEDIAŞ - FC VIITORUL CONSTANŢA 4-1

Sport 09 Martie 2013 / 00:00 623 accesări

Tânăra formaţie constănţeană nu a reuşit nici la Mediaş să treacă peste pasa proastă din acest an, înregistrând, vineri seară, un nou eşec, scor 1-4 (A. Chiţu 39 / Bawab 3, 90+1, Llullaku 18, 31), în etapa a 22-a a Ligii 1 la fotbal. Nu trecuseră decât trei minute de la startul meciului şi gazdele deschideau scorul prin Bawab, care a reluat nestingherit cu capul, de la trei metri de poartă, în urma unei lovituri de colţ. Viitorul a încercat să ameninţe poarta adversă prin Cârstocea, şut puternic de la 30 m reţinut de Greab, însă apărarea visătoare a Constanţei a fost taxată în alte două rânduri: Llullaku a înscris cu capul în min. 18, dar dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, iar peste alte 13 minute atacantul Gazului a reuşit dubla în urma unui contraatac. Făcută groggy în doar 31 de minute, Viitorul nu a cedat, iar în min. 39 a redus din diferenţă: Alibec a combinat cu Dică în marginea careului, jucătorul împrumutat de la Inter Milano a centrat în marginea careului de 6 m, iar A. Chiţu a reluat cu capul pentru 1-3. La adăpostul celor două goluri, gazdele au preferat să se retragă în apărare şi să mizeze pe cartea contraatacului, tactică ce ar fi putut să le aducă noi reuşite pe tabelă. În aceste condiţii, Viitorul a fost echipa care a avut o mai bună posesie, iar ocaziile la poarta medieşeană nu au lipsit. Bejan - în min. 62 (şut în plasa laterală de la 6 m), Alibec - în min.67 (şut puţin pe lângă din marginea careului) şi Gavra - în min. 78 (şut deviat de la 16 m) şi mai ales în min. 82 (şut în bară de la 16 m) ar fi putut oferi un final mult mai încins. Din păcate nu a fost aşa, cei care au mai înscris până la final au fost tot gazdele, în min. 90+1, prin Bawab, care s-a distrat cu apărarea constănţeană. În ultimele minute pentru Viitorul au debutat în Liga 1 macedonenaul Boban Nikolov şi Alexandru Târnovan.

Au evoluat - Gaz Metan (antrenor Gheorghe Mulţescu): Greab - Avram (83 Buzean), Trtovac, Markovic (46 Frăsinescu), Radovic - V. Negru, Breeweld - C. Petre, Eric (70 Todea), Llullaku - Bawab; FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Buzbuchi - Bălaşa (88 Nikolov), Bejan, Puţanu, Toşca (88 Târnovan) - Vaştag, Lazăr - Cîrstocea (69 Gavra), N. Dică, Chiţu - Alibec. Cartonaşe galbene: Trtovac, V. Negru, Avram / Bejan, Alibec. Au arbitrat: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe) - Marius Nicoară (Băile Herculane) şi Dragoş Iliescu (Craiova).