FC Viitorul, prima semifinalistă din Cupa României

Fotbal / Victorie la Piteşti

Sport 26 Februarie 2019 / 22:18 648 accesări
Brazilianul Eric a adus calificarea Viitorului în penultimul act (sursa foto: fcviitorul.ro)

FC Viitorul şi-a îndeplinit obiectivul marţi seară, la Piteşti, în confruntarea cu FC Hermannstadt, din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, ediția 2018-2019. La capătul unui meci în care ambele formaţii au luptat pentru victorie, echipa constănţeană a obţinut calificarea în penultimul act al competiției, câştigând partida cu scorul de 3-2 (Vl. Achim 6-pen., Rivaldinho 41, Eric 77 / Vl. Achim 63-autogol, Tsoumou 72-pen.). Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au regăsit şi drumul spre gol, după şapte meciuri în care nu au mai înscris în poarta adversă. Vlad Achim a deschis scorul în minutul 6, fructificând o lovitură de la 11 metri obţinută de Calcan. Casap a fost aproape de gol în minutul 13, iar tabela s-a modificat din nou în minutul 41, atunci când mingea șutată de Mățan din marginea careului a fost respinsă de un fundaș advers până la Rivaldinho, iar atacantul brazilian a înscris primul său gol în tricoul negru-albastru. Sibienii au egalat surprinzător, în repriza secundă, prin Javzic și Tsoumou, din penalty, dar soarta calificării a fost decisă de golul lui Eric, din minutul 77, cu un șut plasat de la 14 metri, după o frumoasă acţiune personală a brazilianului.

Au evoluat următoarele formaţii - Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuţă): Niga - Serediuc, Mijuskovic, I. Stoica, Acsinte (46 Popovici) - L. Dumitriu (60 Offenbacher), Jazvic, Pamfile - Tsoumou, Lendric (46 Abdurahimi); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Boboc (80 Ghiță), Artean, P. Iacob, Kuipers - A. Ciobanu, Vl. Achim, Casap - Mățan (62 Tîrcoveanu), Rivaldinho (46 Eric), Calcan. Cartonaşe galbene: Acsinte, L. Dumitriu, Lendric / Kuipers, Tîrcoveanu. Meciul a fost arbitrat la centru de Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca).

Duminică, de la ora 17.00, FC Viitorul va întâlni pe FC Botoșani, pe teren propriu, în etapa a 26-a din Liga 1, ultima a sezonului regulat, într-un joc decisiv pentru calificarea în play-off-ul Ligii 1.

Programul celorlalte întâlniri din sferturi este următorul -

Miercuri, 27 februarie, ora 17.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV): Dunărea Călăraşi - Astra Giurgiu (meciul se va disputa la Giurgiu).

Miercuri, 27 februarie, ora 20.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV): Sepsi OSK Sf. Gheorghe - CFR Cluj.

Joi, 28 februarie, ora 20.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV): AFK Csikszereda - Universitatea Craiova.

Partidele au loc într-o singură manşă, pe terenul primelor echipe. În caz de egalitate după 90 de minute de joc vor urma prelungirile, iar dacă egalitatea va persista se va trece la executarea loviturilor de departajare.