FC Viitorul, punct preţios la Chiajna

Fotbal / Liga 1, etapa a 2-a: CONCORDIA CHIAJNA - FC VIITORUL CONSTANŢA 1-1

Sport 31 Iulie 2012 / 00:00 638 accesări

FC Viitorul Constanţa a remizat, ieri, în deplasare, scor 1-1 (1-0), în meciul disputat cu Concordia Chiajna, în etapa a doua a Ligii 1 la fotbal. După egalul din prima etapă, constănţenii pregătiţi de Cătălin Anghel au părăsit cu capul sus o nouă partidă în primul eşalon, la final putându-se declara chiar nemulţumiţi de rezultatul înscris pe tabela de marcaj. După 15 minute de tatonare, fără ocazii notabile la cele două porţi, FC Viitorul a început să iasă mai curajos la joc, iar în min. 17 a irosit prima ocazie importantă: Cristea a primit excelent o minge în adâncime, a pătruns în careul advers, iar lobul său a trecut peste portar, dar şi peste poartă. Tabela s-ar fi putut modifica peste alte zece minute, dar şutul lui Cârstocea a fost deviat în corner. Ocaziile la poarta gazdelor s-au materializat în min. 30: A. Chiţu a centrat din marginea careului, mingea respinsă cu capul de Ghionea a ajuns până la Iancu, iar juniorul Viitorului nu a iertat de la aproximativ 10 m. La 0-1, Concordia s-a năpustit în atac, iar până la pauză Vâtcă a fost ocrotit de şansă în două rânduri: în min. 32 a respins în corner cu un reflex formidabil o minge trimisă de V. Simion, de la 3 m, pentru ca în min. 34 mingea să lovească bara la incursiunea lui A. Popa. Gazdele au reuşit să restabilească egalitatea în min. 53, Wellington înscriind din faţa porţii după o indecizie a apărării constănţene. Ultimele două ocazii ale partidei au aparţinut însă Viitorului, prin Benzar, în min. 72 (lob de la 45 m puţin pe lângă poartă) şi Cristea, în min. 82 (singur cu portarul a trimis mult peste poartă). „Trebuie să învăţăm din acest meci. Trebuie să fim mai pragmatici pentru a putea câştiga. Lipsa de experienţă s-a văzut şi trebuie să începem să ne maturizăm. Am deplină încredere în grup şi sperăm să începem să câştigăm. Nu pot spune că nu sunt mulţumit de rezultat, dar se putea mai mult şi ne dorim mai mult de la meci la meci“, a spus antrenorul principal al Viitorului, Cătălin Anghel.

Au evoluat - Chiajna (antrenor Ilie Stan): Lepments - Belu, Ghionea, Belica, Fl. Maxim - Adrian Popa, S. Paraschiv (84 Ispir), Purece, R. Rocha (68 Serediuc) - V. Simion (52 A. Popovici), Wellington; FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Vâtcă - Mladen, Bejan, Larie, Turcu - Lazăr (46 Onicaş), Benzar, Cârstocea (89 C. Herea) - A. Chiţu, Cristea, Iancu (77 V. Rusu). Cartonaşe galbene: Purece, S. Paraschiv, Serediuc / Cristea, Benzar, Mladen, L. Turcu, A. Chiţu. Au arbitrat: Cristi Balaj (Baia Mare) - Dragoş Iliescu (Craiova) şi Mircea Grigoroiu (Bucureşti).