FC Viitorul U19, în ultimul act al Ligii Elitelor

Fotbal

Sport 01 August 2020 / 14:45 827 accesări

Sâmbătă, la Mogoșoaia, FC Viitorul Constanţa U19 s-a impus în semifinala Ligii Elitelor U19 (jucători născuți după 1 ianuarie 2001), câștigând cu scorul de 2-1 (Louis Munteanu 86, 87 / Gondiu 88) întâlnirea cu CFR Cluj U19. În prima repriză, cea mai mare ocazie de gol i-a aparținut lui Louis Munteanu, în minutul 22, atacantul constănţean trimiţând mingea peste poartă, cu capul, din poziție ideală. Chiar înaintea pauzei, în primul minut al prelungirilor, Vîlea a fost și el aproape de gol, însă reluarea din „foarfecă” a fost anticipată de portarul Gal, care a mai intervenit eficient la execuțiile lui Crivac, din minutele 9 şi 24, și Grosu, din minutul 39. Singura acțiune periculoasă a clujenilor i-a aparținut lui Haiduc, în minutul 43, care a fost blocat în momentul finalizării de Mureșan.

Prima ocazie a reprizei a doua le-a aparținut clujenilor, lovitura de cap a lui Fărcășan, din minutul 58, fiind respinsă de portarul Mușat, în timp ce Viitorul a replicat prin Louis Munteanu, în minutul 81, care, scăpat singur spre poartă, a trimis mingea peste poartă.

Învingătoarea s-a decis în ultimele minute ale partidei. Louis Munteanu s-a revanșat și a marcat două goluri, în minutele 86 și 87, după două faze identice, atacantul Viitorului scăpând de fiecare dată singur cu portarul, după pasele lui Grameni și Alexi Pitu. Clujenii au redus din diferenţă prin Gondiu, în minutul 88, printr-un voleu spectaculos, la vinclu, din centrul careului, însă a fost prea târziu pentru a periclita succesul Viitorului.

Au evoluat următoarele formații - FC Viitorul U19 (antrenori Cristian Cămui, Constantin Fălină): Mușat - Georgescu, Bîrzu (70 Buta), Dănuleasa, Mureșan - Grosu, Crivac, Grameni (90 Popescu) - Vîlea (55 Tănasă), L. Munteanu (90 Andronache),A. Pitu (90 R. Mustacă); CFR U19 (antrenor Ilie Lazăr): Gal - A. Nistor, Bud, Fărcășan (84 Popșa), Ilie (61 Bochiș) - C. Nistor, Luca, Szilaghi - Iancu (42 Bucică, 84 Gondiu), Haiduc, Fică.

Cartonașe galbene: Dănuleasa 36, Crivac 82, Georgescu 90, Mușat 90+4 / Bud 35, Szilaghi 52, Fărcășan 62.

Au arbitrat: Sorin Costreie (Buftea) - Ionuț Neacșu (București), George Turcu (București); rezervă: Vasile Buzea (București).

În urma acestei victorii, jucătorii lui Cristian Cămui (director tehnic) și Constantin Fălină (antrenor principal), au obţinut calificarea în finala Ligii Elitelor U19, programată la 3 august, la Mogoșoaia, de la ora 11.00. Adversara din ultimul act va fi Dinamo București U19, care a învins în cealaltă semifinală pe UTA Arad U19, cu 6-5, după executarea loviturilor de departajare (2-2 la finalul timpului regulamentar). Miza finalei este uriașă, deoarece campioana României U19 va reprezenta țara noastră în ediția viitoare a UEFA Youth League (Liga Campionilor pentru juniori).