Ferudin Salim a câştigat Cupa PSD la table

Sport 04 Iunie 2012 / 00:00 878 accesări

Sâmbătă a luat sfârşit Cupa PSD la table, un veritabil Campionat Judeţean de table iniţiat de Organizaţia Judeţeană Constanţa a Partidului Social Democrat, în colaborare cu Clubul Sportiv de Backgammon Constanţa. Concursul, la care a putut participa orice locuitor al judeţului Constanţa, a fost organizat în două etape. Fiecare organizaţie locală PSD a organizat concursuri de table în localităţile respective, iar cei mai buni jucători au obţinut calificarea pentru etapa finală.

La finală au participat 59 de concurenţi, care au fost plasaţi pe un tablou de concurs cu 64 de locuri şi au jucat în sistemul “eliminare directă, cel mai bun din trei partide”. În semifinale, Ferudin Salim (Bărăganu) l-a învins, cu 2-0, pe Gheorghe Cazacu (Negru Vodă), iar Alexandru Marcu (Tîrguşor) a câştigat, cu 2-0, în faţa lui Dincer Sepa (Constanţa). Finala i-a revenit lui Salim, care l-a învins, cu 3-1, pe Marcu (ultimul act s-a jucat în sistemul “cel mai bun din cinci partide”).

Câştigătorul concursului a fost premiat cu 3.000 lei, finalistul cu 1.500 lei, iar învinşii din semifinale au primit câte 750 lei. Pe lângă premiile în bani, semifinaliştii au mai primit cupe şi diplome. Premierea a fost efectuată de Cristinel Dragomir, preşedintele Asociaţiei „Club Sportiv de Backgammon” Constanţa şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, care i-a invitat pe cei patru semifinalişti să se alăture clubului pe care îl conduce.