Festival de rugby în şapte pe Stadionul “Farul”

Sîmbătă şi duminică, la Constanţa

Sport 26 Iunie 2008 / 00:00 590 accesări

Timp de două zile, Stadionul de rugby “Farul” din Constanţa va găzdui prima etapă a Campionatului Naţional de Rugby în şapte, turneu intitulat “Constanţa Sevens”. La această competiţie participă, obligatoriu, toate cluburile care au avut echipe în sezonul 2007-2008 al Divizieii Naţionale. Astfel, cele 12 echipe sînt repartizate în două grupe pe baza clasamentului sezonului regulat al DN. În Grupa A au fost repartizate formaţiile clasate pe locurile impare: Rugby Club Judeţean Farul Constanţa, Steaua Bucureşti, Poli Iaşi, Bucovina Suceava, U. Cluj şi RC Griviţa Bucureşti, iar din Grupa B fac parte cele clasate pe locurile pare: CS Dinamo Gaz Sud, RC Bîrlad, U. Baia Mare, Olimpia Bucureşti, RCM Timişoara şi CFR Braşov. Competiţie va fi marcată de duelul dintre Steaua şi Dinamo, fiind ultima şansă a grupării din Ghencea de a cuceri un trofeu în acest sezon. Printre pretendentele la titlul de campioană se numără şi RCJ Farul, care are avantajul de a disputa prima etapă pe teren propriu, dar şi U. Baia Mare, grupare care le-a pus mereu probleme “fruntaşelor” campionatului. În plus, Olimpia Bucureşti şi Bucovina Suceava au echipe tinere şi foarte rapide, care pot produce surprize în această competiţie. Campioana en titre la rugby în şapte este Dinamo Bucureşti, care a depăşit sezonul trecut “la mustaţă”, mai exact, la punctaveraj, pe Steaua şi Farul.

Sîmbătă, începînd de la ora 9.00, sînt programate partidele din grupe, primele două clasate urmînd să meargă în semifinale. Celelalte formaţii vor juca meciuri de clasament. Durata jocurilor în grupe va fi de două reprize a cîte şapte minute, cu o pauză de două minute. Durata finalei pentru locul 1 va fi de două reprize a cîte zece minute, cu o pauză de două minute. RCJ Farul va disputa meciurile din grupă, sîmbătă, după următorul program: cu Poli Iaşi (ora 9.00), cu Suceava (ora 11.20), cu U Cluj (ora 14.00), cu Griviţa (16.20) şi cu Steaua (ora 17.40). La jocurile din semifinale şi finale, programate duminică, de la ora 9.00, în cazul în care după consumarea timpului regulamentar de joc scorul se menţine egal, urmează să se dispute două reprize de prelungiri a cîte două minute. Jocul va fi cîştigat de prima echipă care în această perioadă reuşeşte să marcheze o încercare. Dacă la terminarea prelungirilor scorul rămîne egal se vor executa lovituri de departajare. Echipa clasată pe primul loc în clasamentul turneului va primi 16 puncte, echipa de pe locul doi, 12 puncte, locul trei - 10 puncte, locul patru - 9 puncte, locul cinci - 8 puncte şi tot aşa pînă la ultima clasată, care va lua un punct. Etapa a doua a Campionatului Naţional de Rugby în şapte va avea loc la Bucureşti, “Bucureşti Sevens”, în perioada 5-6 iulie, pe Stadionul “Arcul de Triumf”. După ce se dispută ambele etape se adună punctele acumulate în clasamentele celor două etape, iar gruparea cu cele mai multe puncte va fi desemnată campioană naţională.