Fete de bronz!

Gimnastică feminin

Sport 14 August 2008 / 00:00 648 accesări

Lotul feminin de gimnastică a obţinut maximum din competiţia pe echipe şi a cucerit medalia de bronz. Sandra Izbaşa, Steliana Nistor, Andreea Grigore, Andreea Acatrinei, Anamaria Tămârjan şi Gabriela Drăgoi au urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului după China, noua campioană olimpică, şi SUA. Spre deosebire de calificări, elevele antrenorului constănţean Nicolae Forminte s-au prezentat în finală cu exerciţii mult mai sigure, reuşind să le depăşească pe rusoaice graţie evoluţiilor de la sol şi bîrnă. Fetele au acumulat un total de 181,525 de puncte: 45,075 (sol), 45.275 (sărituri), 45,000 (paralele) şi 46,175 (bârnă), la şapte puncte faţă de actuala campioană olimpică, China, cu un total de 188,900 p, şi la cinci puncte faţă de vicecampioana olimpică, echipa SUA, care a acumulat 186,525 p. România a evoluat la paralele în prima rotaţie, unde Drăgoi şi Tămârjan au obţinut aceeaşi notă, 14.425, în timp ce Nistor a adus echipei cele mai multe puncte la acest aparat, 16.150. După primul aparat gimnastele române au acumulat 45.000 p, clasîndu-se pe locul cinci în clasamentul intermediar. Notele româncelor au crescut însă la bîrnă, unde Tămârjan a obţinut 15.425, Nistor 15.150, iar Izbaşa 15.600. Cu un punctaj total de 91.175, România a trecut pe locul patru după primele două rotaţii, fiind devansată de China, SUA şi Rusia. Echipa României a evoluat în penultima rotaţie la sol, aparatul preferat, însă notele nu au fost atît de mari ca la bîrnă: Nistor - 14.575, Tămârjan - 14.950, Izbaşa - 15.550. Rusoiaca Anna Pavlova a ratat la sol, fapt ce a propulsat echipa noastră pe locul al treilea în clasamentul provizoriu, înainte de ultimul aparat. Nistor, Tămârjan şi Izbaşa şi-au făcut bine lecţiile la sărituri şi deşi rusoaicele au obţinut note mai mari la acest aparat, nu au putut recupera handicapul faţă de românce, iar lotul „tricolor” a urcat pe podiumul olimpic pentru a noua oară consecutiv. „Sînt mulţumit. Cel mai dificil lucru a fost să continuăm să avem încredere în noi şi să muncim cînd toţi din jurul nostru au fost neîncrezători. A fost o finală grea, tot timpul pe muchie de cuţit”, a mărturisit Forminte.

Vis împlinit!

Una dintre liderele echipei, Steliana Nistor, a declarat, după terminarea concursului, că visul de a urca pe podium s-a împlinit. „Ne-am împlinit visul de a cuceri o medalie la Beijing. Nu am renunţat nicio clipă în timpul finalei şi am reuşit. Acum, pentru mine vine finala de la individual compus, dar şi cea de la paralele. Mai vreau o medalie, nu contează de care va fi”, a spus Nistor, care va concura vineri la individual compus (ora 5.15) şi la paralele pe 18 august, ora 13.00. La fel de bucuros s-a arătat şi preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Sport, Octavian Bellu, care a afirmat că gimnastele pregătite de Nicolae Forminte au dus o luptă grea cu Rusia pentru locul 3: „Această medalie de bronz este un rezultat bun. S-au luptat cu Rusia pentru acest loc şi au cîştigat. Bronzul fetelor este continuitatea în gimnastica feminină. România a rămas pe podium. Această medalie le dă tonus fetelor pentru finala la individual compus, dar şi pentru finalele pe aparate”. Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci a considerat că “este locul pe care îl meritam, deoarece China şi SUA au exerciţiile cu notă de plecare mult mai mare ca a noastră”.