Final de an competiţional la CS Farul

Sport 21 Decembrie 2010 / 00:00 539 accesări

8 MEDALII LA TENIS DE MASĂ. Sfârşitul săptămânii trecute a adus finalul anului competiţional la CS Farul, clubul constănţean lăudându-se cu sute de medalii obţinute la întrecerile naţionale şi internaţionale. Ultimele medalii din 2010 au venit de la tenis de masă şi înot, care şi-au încheiat calendarul competiţional duminică. Palmaresul grupării de pe litoral pe plan internaţional a fost îmbogăţit pe ultima sută de metri de sportivii constănţeni prezenţi la Campionatele Balcanice de tenis de masă pentru tineret desfăşurate la Bursa, în Turcia, unde Ioana Ghemeş, Anamaria Sebe şi Lucian Munteanu, dublă legitimare cu LPS Nicolae Rotaru (antrenori Liliana Sebe, Stelian Haşoti şi Viorel Filimon,) au cucerit 8 medalii: 4 de aur (Ioana Ghemeş - individual feminin, Ioana Ghemeş - dublu feminin, Ioana Ghemeş şi Anamaria Sebe - cu echipa feminină a României, Lucian Munteanu - cu echipa masculină a României), 1 argint (Anamaria Sebe - dublu feminin), 3 de bronz (Anamaria Sebe - simplu feminin, Ioana Ghemeş şi Lucian Munteanu - dublu mixt, Lucian Munteanu - dublu masculin). „Rezultatele obţinute în Turcia sunt foarte bune şi încununează un an pe măsură, cu performanţe la CS Farul”, a declarat directorul adjunct al CS Farul, Sorin Başturea.

3 MEDALII LA ÎNOT. Prima ediţie a Campionatelor Naţionale de înot semifond rezervate juniorilor I şi II, desfăşurate în perioada 15-19 decembrie în bazinul olimpic de la Piteşti, au adus clubului constănţean încă trei clasări pe podium. Astfel, Mihai Spălăţelu (antrenor Octavian Tileagă) a cucerit medalia de bronz la 400 m spate la juniori I, în timp ce Atila Abibula (antrenor Veronica Macovei) s-a clasat pe locul 3 la 400 m bras, atât la juniori I, cât şi la juniori II. „Concursul de la Piteşti s-a organizat la ideea mea şi a fost o noutate absolută pe înotul românesc. Ne-am dorit să avem un concurs care să împiedice antrenorii să forţeze copiii la sprint încă din prima perioada a ciclului de pregătire şi consider că ne-am atins scopul. A fost o participare numeroasă, în jur de 230 de sportivi, iar jumătate dintre aceştia s-au aflat pentru prima oară la un concurs oficial, ceea ce înseamnă că am reuşit să mărim baza de selecţie”, a spus antrenorul Octavian Tileagă.