Final de capitol pentru Moyes?

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 19 Martie 2014 / 00:00 491 accesări

Unicul cap de serie care a dezamăgit în manşa tur a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal a fost campioana Angliei, învinsă fără drept de apel în Grecia. Manchester United pare ajunsă la final de capitol (Ferguson ştia el de ce s-a retras subit!), iar o puţin probabilă calificare în sferturile UCL nu poate aduce decât o umilinţă şi mai mare în faza următoare! Dar până atunci, MU trebuie să învingă pe Olympiacos cu 2-0 sau la trei goluri diferenţă, lucru ce pare greu de realizat dacă avem în vedere prestaţia englezilor din campionat, unde au fost umiliţi de FC Liverpool pe teren propriu! O eliminare din UCL ar putea însemna finalul şefiei lui David Moyes pe “Old Trafford”, scoţianul venind la Manchester în momentul cel mai nepotrivit cu putinţă! Meciul de la Dortmund nu poate aduce nicio surpriză, formaţia rusă fiind în criză (fără victorie într-un meci oficial în acest an) de formă după demiterea antrenorului Luciano Spalletti, o calificare a oaspeţilor părând de domeniul fantasticului. Borussia se poate pregăti liniştită pentru sferturile de finală, mai ales că jucătorii importanţi ai nemţilor încep să revină după accidentări, vicecampioana Germaniei putând să aspire iarăşi la calificarea în finala UCL!

Programul de astăzi, ambele partide urmând să înceapă la ora 21.45: Manchester United - Olympiacos Pireu (în tur: 0-2, Digi Sport 1 şi Dolce Sport 1) şi Borussia Dortmund - Zenit St. Petersburg (în tur: 4-2, Digi Sport 2 şi Dolce Sport 2).