Final dramatic la Medgidia

Handbal (m) / LN-21: CSM Medgidia - Lignitul Pandurii Tg.Jiu 23-22

Sport 23 Martie 2009 / 00:00 2439 accesări

Echipa pregătită de Ion Crăciun a întrerupt seria înfrîngerilor, impunîndu-se sîmbătă, pe teren propriu, în faţa celor de la Lignitul Pandurii Tg.Jiu, 23-22, în etapa a 21-a a Ligii Naţionale. Obligaţi să cîştige pentru a-şi păstra şansele de calificare în Cupa României, elevii lui Ion Crăciun s-au luptat pentru fiecare minge, uitînd de probleme financiare cu care se confruntă clubul. Oaspeţii au început mai bine, conducînd şi la trei goluri, 10-7, însă Cazan şi compania au revenit pe finalul primei reprize şi au intrat în avantaj la cabine, 12-11. După pauză, CSM Medgidia a condus în permanenţă, dar finalul a fost dramatic, cele două echipe aflîndu-se egalitate, 22-22, cu trei minute înainte de final. Oaspeţii au fost aproape de a prelua conducerea, însă George Şelaru a făcut minuni între buturi, iar în ultimul minut Dinescu a marcat golul victoriei pentru gazde. “Băieţii s-au mobilizat şi au scos-o la capăt, deşi am întîlnit o echipă mai valoroasă decît noi. O parte din victorie i se datorează lui Şelaru, care a închis poarta în multe momente. A fost meciul lui, mai ales că a ales să joace, deşi abia aflase că bunica lui a decedat, lucru pe care ni l-a dezvăluit la finalul partidei”, a spus Ion Crăciun. Au marcat: Dinescu 6, Săulescu 5, Cazan 3, Gălan 2, Puşcaşu 2, Musteaţă 2, M.Vasile 2, Taşcă 1 pentru CSM Medgidia, respectiv Florea 7, Coelho 5, Troică 3, I.Mazilu 3, Apolzan 2, Păiş 1, Giotoiu 1. Partida a fost condusă de un cuplu de arbitrai format din Valentin Căşina (Piteşti) şi Viorel Dobre (Bucureşti).