Final incandescent în partida HC Dobrogea Sud II - CS Medgidia

Handbal masculin / Divizia A

Sport 09 Februarie 2019 / 17:24 590 accesări
HCDS II a revenit de la 34-36 în ultimul minut de joc

În etapa a 17-a a Diviziei A la handbal masculin, Seria B, Sala Sporturilor din Constanţa a găzduit sâmbătă întâlnirea dintre HC Dobrogea Sud II Constanţa (antrenor Aleksandar Adzic) şi CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu şi Ionuţ Deli-Iorga). Derby-ul dobrogean s-a încheiat la egalitate, scor 37-37, după ce la pauză echipa din Medgidia a condus cu 22-21, finalul întâlnirii fiind unul pe muchie de cuţit, cu mai multe goluri înscrise în ultimul minut de joc. Medgidia a condus cu 36-34, cu un minut înainte de încheierea partidei, dar nu şi-a putut apăra avantajul.

Golurile au fost marcate de următorii jucători - pentru HCDS II: Andrei 11, Marcu 8, Apostol 7, Loghin 7 (2x7m), Moroșanu 4, au mai jucat: Toader şi Chilianu - portari, Al. Popa, Culea, Cazacu, Manea, David Cutura şi Zamfirescu; pentru CS Medgidia: Ion 10, Stoian 8, Savu 5, Bida 4, Olar 3, Naumenco 3 (1x7m), Avramescu 3, Damian 1, au mai jucat: Doroftei şi Vasilescu - portari, Pană şi Amaximoaei.

Celelalte rezultate din această etapă: CSM Ploieşti - CSM Alexandria 26-37 (9-19), CSU Târgovişte - CSU Piteşti 25-43 (13-22). CSM Bucureşti DivA a stat în această etapă.

Clasament: 1. CSM Alexandria 39p (golaveraj: 522-350), 2. HC DOBROGEA SUD II CONSTANŢA 37p (556-438), 3. CS MEDGIDIA 29p (506-379), 4. CSM Bucureşti DivA 22p (458-369), 5. CSU Piteşti 18p (417-401), 6. CSM Ploieşti 3p (378-508), 7. CSU Târgovişte 3p (335-727).

În etapa viitoare, programată sâmbătă, 16 februarie, CS Medgidia va juca pe teren propriu, cu CSM Ploieşti, iar HC Dobrogea Sud II în deplasare, cu CSU Piteşti.