Finală inedită în faza judeţeană a "Cupei României" la fotbal: Municipal - Dunărea Ostrov!

Sport 16 Iunie 2006 / 00:00 1193 accesări

Semifinalele actualei ediţii a celei mai populare competiţii fotbalistice din ţară, disputate miercuri, s-au soldat cu un rezultat scontat şi... o surpriză! Normal ni se pare scorul înregistrat la Topraisar, unde echipa locală, Unirea (seria sudică a Campionatului Judeţean) n-a rezistat decît o jumătate de oră în faţa divizionarei D, Dunărea Ostrov. Localnicii au deschis scorul în minutul 10, au fost egalaţi după 11 minute şi s-au văzut conduşi în minutul 31. Apoi, oaspeţii, practicînd un fotbal plăcut şi... serios, au înscris de cîte ori au apăsat pe acceleraţie. Scor final: Unirea Topraisar - Dunărea Ostrov 1-6 (1-3). Au înscris: Horgoiu 10/ Măgureanu 21, Nedelea 31, Tănase 36, 65, Pîrvulescu 49, Solonca 80. Cealaltă semifinală, a fost una... cu cîntec. Amatorii de la Municipal, cu mulţi jucători trecuţi de prima tinereţe (Mihai Georges, Abdulgani), retraşi din activitate sau exemple de amatori în stare pură (viceprimarul municipiului, Gabriel Stan, ilustrează această ultimă categorie), au jucat foarte bine, au deschis scorul destul de repede (Curt 12), după care hîrşovenii au demonstrat că nu ştiu să piardă. Antrenorul lor, Petre Natu, a fost eliminat de arbitrul Eugen Ştefănescu, în minutul 32, pentru injurii aduse brigăzii, iar apoi şi-au pierdut fundaşul dreapta şi portarul, eliminaţi pentru cumul de cartonaşe, respectiv jucarea mingii cu mîna în afara careului, în fază de gol! Municipalii profită şi punctează, şi încă de două ori (Gabi Stan 75, Ion Ionescu 79), ceea ce îi scoate din minţi pe oaspeţi, care părăsesc terenul în minutul 79! Arbitrul le-a acordat cele trei minute regulamentare pentru a reveni în joc, dar cei de la Carsium au rămas "pe poziţii". În concluzie, au pierdut meciul cu scorul de 3-0 şi vor plăti şi amenda... regulamentară. Ca şi cum n-ar fi fost de-ajuns, Gruia, Mititelu şi Alexe protestează şi... rămîn şi ei fără carnete (cartonaşe roşii). Indisciplina hîrşovenilor nu micşorează cu nimic meritele învingătorilor, calificaţi, iată, în finală! ...Finală care va avea loc marţi şi asupra căreia, bineînţeles, vom reveni cu necesarele informaţii!