Finală pentru Cristiana Tudor

Tenis de câmp / Masters Naţional 16 şi 18 ani

Sport 21 Decembrie 2012 / 00:00 537 accesări

În această săptămână, Centrul Naţional de Tenis de la Bucureşti a găzduit Mastersul Naţional rezervat tenismenilor cu vârste de 16 ani şi 18 ani, competiţia aducând la start cei mai buni jucători de la cele două categorii de vârstă. La întrecere au fost prezenţi şi cinci constănţeni, cel mai bun rezultat fiind înregistrat de Cristiana-Miruna Tudor. Sportiva legitimată la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa s-a calificat în finala probei feminine la 16 ani, după ce le-a învins pe Brânduşa Grasu (ACS Kymstar), cu 6-4, 2-6, 6-1, şi Maria Orban (SCM Deva), cu 7-5, 7-5, dar a cedat în ultimul act, în disputa cu Ilona Ghioroaie (Sportul Studenţesc), cu 1-6, 5-7. La aceeaşi categorie de vârstă, Jasmine Coteanu (LPS “Nicolae Rotaru”) a încheiat competiţia pe locul 6, cu două înfrângeri, 3-6, 1-6, cu Mihaela Gioca (AMG Bucureşti), şi 4-6, 3-6 cu Brânduşa Grasu (ACS Kymstar), şi un singur succes, 6-3, 6-2, cu Irina Niţu (CSS Slobozia). La băieţi, la aceeaşi categorie de vârstă, Ion Efrim (Tenis Club Idu Mamaia) a terminat pe locul 5, după ce a înregistrat două succese, 6-3, 6-3 cu Vlad Călin (TC Bucureşti), şi Andrei Crapcenco (ICMRS Galaţi), prin abandon, şi un eşec, 2-6, 5-7, cu Nicolae Frunză (Sportul Studenţesc).

La 18 ani feminin, Nicoleta Dascălu (LPS “Nicolae Rotaru”) s-a clasat pe locul 4, cu o victorie, 5-7, 6-1, 6-1 cu Gabriela Talabă (CS Olt), şi două eşecuri, 6-4, 3-6, 2-6, cu Cristina Ene (Sportul Studenţesc) şi şi 1-6, abandon, cu Oana Simion (CSS 2 Bucureşti). La aceeaşi categorie de vârstă, la băieţi, Ioan Buzelan (LPS “Nicolae Rotaru”), s-a clasat pe locul 6, cu o victorie, 6-4, 4-6, 6-4 cu Gheorghe Fifea (CS Dinamo), şi două înfrângeri, 4-6, 1-6 cu Andras Szekely (CS Dinamo) şi 3-6, 1-6, cu Andrei Apostol (CS Dinamo).