Fiorentina, cu Tătăruşanu integralist, s-a calificat în sferturile Cupei Italiei

Fotbal / Cupa Italiei, optimi de finală

Sport 12 Ianuarie 2017 / 13:54 413 accesări
Tătăruşanu a ajuns la a 24-a partidă din acest sezon jucată pentru echipa antrenată de Paulo Sousa

Formația AC Fiorentina, cu Ciprian Tătăruşanu în poartă, a câştigat, miercuri seară, scor 1-0, meciul disputat pe teren propriu cu Chievo Verona, în optimile de finală ale Cupei Italiei. Singurul gol al partidei a fost înscris de către Federico Bernardeschi, în minutul 90+3, din lovitură de pedeapsă. Mauro Zarate (Fiorentina) şi Ivan Radovanovic (Chievo) au văzut cartonaşul roşu, în minutul 71, respectiv 45+3. Cu această apariţie, Ciprian Tătăruşanu, portarul titular al echipei naţionale a României, a ajuns la a 24-a partidă din acest sezon pentru echipa antrenată de Paulo Sousa, în opt dintre acestea reuşind să păstreze poarta intactă. Tătăruşanu a ajuns la Fiorentina, liber de contract, în vara anului 2014, după ce nu şi-a mai prelungit înţelegerea cu Steaua. Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată pentru Fiorentina.

În sferturile de finală ale Cupei Italiei, Fiorentina va juca împotriva lui SSC Napoli, formație la care joacă Vlad Chiricheş. În optimi, Napoli a trecut de Spezia cu 3-1. Tot miercuri s-a calificat în sferturile de finală și Juventus Torino, care a învins - cu emoții pe Atalanta Bergamo, cu scorul de 3-2. Joi seară se joacă a patra partidă a optimilor de finală: AC Milan - FC Torino, învingătoarea din acest meci urmând să o întâlnească pe Juventus, în sferturi.