Florentin Niculescu s-a impus în Supercupa Campionilor la box

Sport 25 Martie 2014 / 00:00 2286 accesări

Aşa cum am mai anunţat, săptămâna trecută s-a desfăşurat, la Iaşi, Cupa României la box pentru seniori, competiţie la care Clubul Sportiv Farul Constanţa a reuşit să urce pe podium cu toţi cei trei sportivi cu care a participat. Enver Amiş (categoria 46-49 kg) a obţinut medalia de aur, iar Cristian Creţu (56 kg) şi Florentin Niculescu (64 kg), declaraţi învinşi în gala finală, au rămas cu medaliile de argint. Ultimii doi au fost desemnaţi să lupte, sâmbătă, cu lotul naţional de box al Republicii Moldova, într-o competiţie pe care organizatorii au numit-o Supercupa Campionilor. Trebuiau să urce în ring învingătorii din Cupa României, de la cele zece categorii de greutate, dar adversarii constănţenilor din finalele de vineri erau accidentaţi. Amiş nu a boxat sâmbătă pentru că moldovenii au venit fără reprezentant la categoria cea mai mică.

Scorul final al Supercupei a fost 7-2 pentru Moldova, unul dintre cele două puncte ale românilor fiind reuşit de Niculescu. Acesta l-a învins pe Dimitri Galagoţ şi s-a revanşat după eşecul suferit în finala „Centurii de Aur“, din septembrie 2013. Creţu, în schimb, a pierdut la puncte. „Sunt total nemulţumit de felul cum au fost declaraţi învinşi Creţu şi Niculescu, în finalele Cupei României, datorită prevederilor din noul regulament, pe care ăştia habar n-au cum să-l interpreteze. Adversarii lor s-au accidentat, dar totuşi au fost declaraţi învingători! La Niculescu a fost incredibil: adversarul său şi-a spart arcada, medicul a spus că meciul poate continua, dar ăsta îşi freca arcada cu mănuşa, ca să curgă sângele şi mai tare! Avem meciurile filmate, vom analiza şi ne gândim să depunem memoriu la Federaţie”, a declarat antrenorul Ilie Dascălu, care i-a asistat la colţ pe boxerii de la Farul în meciurile susţinute la Iaşi.