Fotbal light... prea frumos să fie adevărat!

Grupa D: Iran - Angola 1-1

Sport 22 Iunie 2006 / 00:00 974 accesări

Un vis frumos s-a terminat... pentru Angola... pentru suporterii săi drăguţi, cu apect voodoo... pentru toată redacţia nostră, care i-a îmbrăţişat cu simpatie pe simpaticii Joao Ricardo, Ze Kalanga, Loco, Love şi Mateus. Ei nu au jucat nimic la Mondiale, practicînd binecunoscutul sistem „ciorchine în apărare, evantai în atac” (vorba unui coleg... îi mai vedem la un turneu final peste 254 ani), un fotbal uşor (light), visător, fără orizont, care, paradoxal, a fost aproape de a le aduce o calificare istorică în optimile Cupei Mondiale. Ei deja au făcut istorie, şi-au depăşit condiţia, obţinînd primele două puncte mondiale, marcînd primul gol mondial... fiecare minuţel petrecut în Germania fiind o sărbătoare. Ba mai mult, de la meciul pe care îl analizăm s-au ales şi cu o frumoasă carpetă... iraniană. În prima repriză s-a jucat de la o poartă la alta şi s-au ratat cîteva ocazii, mai mult sau mai puţin periculoase. Cîteva intervenţii ale simpaticului portar-veteran Joao Ricardo, cel care are o fabrică de lemne acasă, au mai trezit din aţipeală adevăraţii suporteri-telespectatori ai Angolei, pe cei a căror telecomandă nu se blocase dincolo, pe Portugalia - Mexic. În repriza secundă, miracolul a părut posibil cam un sfert de oră. În min.60, Flavio a reluat cu capul din careu, iar drăguţii voodoo din tribună depăşeau al nouălea cer. Angola conducea cu 1-0. Orgoliul iranienilor s-a trezit în al doisprezecelea ceas. Fundaşul Bakhtiarizadeh a înscris cu capul dintr-un corner, oferind asiaticilor punctul de onoare la acest campionat mondial. Şi tăvălind în gazon, fără remuşcare, speranţele angolezilor... suporterilor lor drăguţi... şi ale colegilor de redacţie. Ne vedem în 2060!

Au evoluat formaţiile - Iran (antrenor Branko Ivankovic): Mirzapour - Kaebi (67 Borhani), Rezaei, Bakhtiarizadeh, Nosrati (13 Shojaei) - Mahdavikia, Madanchi, Teymourian, Zandi - Daei, Hashemian (39 Khatibi); Angola (antrenor Luis Oliveira Goncalves): Joao Ricardo - Loco, Jamba, Kali, Delgado - Miloy, Ze Kalanga, Figueiredo (73 Rui Marques), Mendonca - Mateus (23 Love), Akwa (51 Flavio). Au marcat: Bakhtiariyadeh 75/ Flavio 60. Cartonaşe galbene: Madanchi, Teymourian, Zandi/ Loco, Mendonca, Ze Kalanga. Au arbitrat: Mark Shield - Nathan Gibson, Ben Wilson (Australia).